Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2003


Hraje vaše německá babička hokej? aneb Český hokej za hranicemi

Ladislaus Scholtes

Sledovali jste v minulých dnech zápasy české nebo německé reprezentace na mistrovství světa v ledním hokeji 2003 ve Finsku? Také vás zaujala česká jména v soupisce německých hráčů? Nenechali jste si ujít čtvrtfinálové utkání Česká republika – Německo? Úvodní vhazování Reichel proti Reichlovi při zahájení zápasu? Jedná se o náhodnou shodu jmen nebo jsou si příbuzní? Příbuzní různých národností? Bylo vám jméno Martinec povědomé? Kdo by neznal Vladimíra Martince, hvězdu československého hokeje? Který hráč by mohl podle jména a příjmení mít svůj původ u východních sousedů? Jak hodně německy vám zní Jan Benda a co vám říká jméno Daniel Kunce? Položili jste si také podobné otázky? Pokud ano, mohly by vás následující řádky zajímat.

Jak příjemné jsou neomezené základní svobody občanů českých zemí na konci dvacátého století, vidíme na tomto příkladě. Kdo chce a má možnost, rozhodne se, kde by chtěl žít a pracovat, na základě zákonů různých států je možno změnit svůj národnostní status nebo využívat vícero občanství.

Že se německým občanem může stát téměř každý, kdo má prokazatelně Němce v příbuzenstvu, není žádným tajemstvím. Vyniká - li dotyčná osoba navíc nějakou zvláštní schopností, pak na sebe občanství Německé spolkové republiky nenechá dlouho čekat. Ve sportovním odvětví se objevují čas od času nové tváře se jmény nevyslovitelnými pro německého fanouška jako například v lehké atletice Florence Ekpo-Umoh, Schariar Bigdeli, Amoah Kofi Prah nebo Tarik Bourrouag. Hokejisté z České republiky německé příbuzné v rodokmenu stále nacházejí a nabyté svobody v rodné zemi využívají. Budiž jim to přáno, sport spojuje národy nejen během olympijských her.

D´Artagnanem mezi čtyřmi ”českými” mušketýry letošního hokejového mistrovství světa je Jan Benda. Kapitán německé reprezentace jako jediný nepochází z Československa, jako syn posrpnových emigrantů se narodil 28.4.1972 v Reetu v Belgii a odtud se s rodiči později vystěhoval do Německa. Podobně jako Jan Benda se dostal na německou soupisku druhý mušketýr, Daniel Kunce, narozený 17.7.1971 v Šumperku a do Německa se vystěhovavší s rodiči. Třetím mušketýrem v německých službách je Tomáš Martinec. Tomáš je v Německu doma, častý pobyt po boku táty v Kaufbeurenu vedl ke sblížení s nynější manželkou Sandrou (1993). Po svatbě a narození syna Filipa požádal Tomáš v roce 2000 o německý pas. Jeho vystupování ve Finsku sledoval syn Filip v Pardubicích u televize společně s dědou a babičkou, u kterých byl na hlídání. Tipněte si, kdo komu fandil?

Nejzajímavějším příkladem je soupeření bratrů Reichelových, synů sudetoněmeckých rodičů z Litvínova. Martin, náš čtvrtý mušketýr a bývalý juniorský reprezentant Československa, odešel v sedmnácti do Německa a s bratrem Robertem se na reprezentační úrovni setkal již počtvrté. Poprvé hráli proti sobě na MS ve Vídni v roce 1996, podruhé hned o rok později. V roce 2002 svedl osud oba bratry znovu proti sobě a nyní ve Finsku se utkali ve čtvrtém vzájemném souboji. Nehráli přímo proti sobě a na ledě se setkali několikrát náhodně, přičemž upřednostňovali spíše kontakt bratrský.

Vzpomenete si ještě na další rodilé Čechoslováky - hokejisty nedaleké minulosti, kteří reprezentovali v dalších zemích? Například německý reprezentant Erich Kühnhackl byl původem ze Sokolova, Richard Lanz, hráč Kanady byl rodák z Karlových Varů. Dalšími jsou: Petr Jakš, reprezentant Švýcarska, narozen v Brně, Tomáš Vrabec, Moravan reprezentující Švýcarsko, Peter Dreiseitl, reprezentant Německa, narozen v Karviné, Martin Pavlů, Plzeňan a hráč italské reprezentace, Petr Nedvěd hrál za reprezentaci České republiky a dva roky předtím za reprezentaci Kanady, Petr Gulda, Opavan v německé reprezentaci a nakonec i Martin Roh, o kterého projevili zájem reprezentační trenéři Francie.

Jaká bude situace v budoucnosti? Kolik českých předků najdou talentovaní sportovci - reprezentanti cizích států ve svých rodných listech a kronikách? Jak se projeví vstup České republiky do Evropské unie na slučování národů v Evropě a na celém světě? Nechme se překvapit a užívejme svobody!Zpátky