Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2003


Bobřík vyčuranosti za leden 2003

Bohumil Doležal

Česká veřejnost je v současné době plně zaujata otázkou případné účasti našich vojáků v útoku na Irák, přesněji řečeno choulostivým problémem, jak z toho vybruslit. Prchlivější povahy by se v té situaci mohly zabývat ideou udělit bobříka vyčůranosti kolektivně českému národu. To by bylo samozřejmě nespravedlivé, tu a tam se najde někdo, kdo českou účast podporuje. A tak se soustředíme na naši politickou elitu. Zde je výběr jednoduchý - každý, kdo si přečetl rozhovor s místopředsedou vlády a ministrem spravedlnosti Pavlem Rychetským v pátečním Právu, nezaváhá.

Podle pana Rychetského nás především Američané o žádnou pomoc nepožádali. "USA jen oslovily některé spojenecké státy, zatím na úrovni konzultací, s otázkou, jakou formu součinnosti jsou ochotny poskytnout, pokud by Rada bezpečnosti OSN rozhodla."

Za druhé: v našem případě není vůbec řeč o vojenské pomoci. Česká chemická rota "má velice zvláštní funkci, přímo humanitární", velmi podobnou postavení našich polních nemocnic. Kdyby došlo ke konfliktu, její odborná způsobilost nás téměř zavazuje, abychom poskytli pomoc komukoli, kdo bude zbraněmi hromadného ničení napaden. Tedy i samotnému Saddámovi (dodáváme my v logice myšlení pana ministra). Půjde tedy o jakýsi humanitární servis oběma bojujícím stranám.

A konečně: naše pomoc nemůže být nic moc, protože naše rozpočtová situace je velmi napjatá a my prostě nejsme schopni z finančních důvodů jakékoliv vyšší angažovanosti, než byla ta dosavadní.

Způsob argumentace pana ministra je nutno ocenit. Proto mu udělujeme bobříka vyčůranosti za měsíc leden 2003. A zároveň k udělené poctě srdečně blahopřejeme.

(www.bohumildolezal.cz)Zpátky