Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2003


Máme prvého oficiálneho kandidáta na prezidenta SR

Alfonz Halenár

Mnohí z nás kritickým okom pozerajú na jeho minulosť, mnohí z nás pozerajú na neho ako na skúseného diplomata, slušného človeka, čo urobil mnoho pre túto krajinu.

Často počuť, že tí, čo chceli za komunistov niečo dosiahnuť, museli vstúpiť do KSČ. Preto je možné, že počiatkom 60. rokov bol Kukan demokrat (KSČ budovala v ČSSR ľudovodemokratické zriadenie), zahorel však túžbou k diplomacii a tak možno zvažoval: mám sa dať k tej komunistickej bande vrahov, zlodejov polí, tovární, obchodov a tyranov státisícov ľudských duší? Mám sa dať k tým, čo ešte pred pár rokmi posielali za iný názor do Jáchymova kopať urán?

Zvíťazila láska k diplomacii a tak podpísal komunistom. Prešiel rok 1968 a on opäť stál pred voľbou: mám pred previerkovou komisiou povedať, že prepadnutie Československa je okupácia krajiny a krv našich mŕtvych mužov a žien uľpie NAVŽDY na rukách ruských komunistov a tých, čo s nimi doma súhlasia?

Zvíťazila láska k diplomacii - podľa všetkého súhlasil s okupáciou Československa cudzími vojskami, pretože ho z KSČ nevyhodili - a stal sa z neho normalizačný kariérny komunista. Môžeme hádať, ako sa zachoval Kukan v roku 1977, keď sa na straníckej schôdzi preberala anticharta. Pomyslel si: stojí mi za to, aby som prišiel o miesto diplomata, keď poviem, že Charta 77 má pravdu a porušujú sa tu základne ľudské práva ako sloboda slova, zhromažďovania, pohybu? Alebo si Kukan pomyslel o Charte77, že sú neprajníci socializmu, čo píšu za mrzký peniaz proti KSČ?

Zrejme opäť zvíťazila láska k diplomacii a až v roku 1989 si kariérny diplomat Kukan mohol slobodne vydýchnuť: konečne! Konečne nemusí nič predstierať. Blahoželám mu. Kto z nás si vie predstaviť, čím všetkým musel človek ako on prejsť. Pretože iná možnosť, že Kukan s radosťou vykonával, čo mu KSČ prikázala a súhlasil s tým, čo sa v ČSSR dialo, resp. že je to človek, ktorý v nových pomeroch zaujme nový postoj – to by malo kandidáta na prezidenta SR úplne diskvalifikovať. Malo by.

Som presvedčený, že Kukan spľňa predstavy značného počtu občanov Slovenska a má tak vysokú šancu stať sa prezidentom. Obávam sa totiž, že sme ako národ na prezidenta s pevnou chrbticou a charakterom ešte nedorástli.

(Autor je členom Iniciatívy za občianskú spoločnosť)Zpátky