Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2003


Evropský parlament o naší slivovici

Jiří Loewy

Děsit národ nedozírnými následky vstupu do EU je oblíbenou zábavou euroskeptiků. Dokonce obviňují “bruselské byrokraty”, že nám prý chtějí zakázat tuzemský rum, olomoucké syrečky, slivovici, ba i utopence v láku.

Deník Právo věnoval této hrozbě místo dokonce na titulní stránce. Oznámil, že se u Jelínků už pokusili vyrobit “euroslivovici”, ta že ale podle obchodního ředitele Lumíra Zakravače “opravdu se chuťově liší” od naší. Do tè tradiční se totiž podle receptury staré 60 let přidává po prvním pálení etylalkohol, průmyslový líh, načež se směs vypálí ještě dvakrát. Výsledkem této procedury je jemná Jelínkova slivovice. Což ale prý už v budoucnu nebude možné: “Podle norem EU může nést název slivovice jen čistá pálenka ze švestkového kvasu,” píše Právo.

O slivovici se mluvilo v Evropském parlamentu. Podle protokolu se poslanec Bernd Posselt vyznal ze své lásky k moravské slivovici, kterou považuje za světovou špičku, a interpeloval příslušného komisaře EU, Rakušana Fischlera, jaký je stav věci.

Komisař prohlásil, že pokud Češi budou chtít i nadále křtít slivovici lihem, mohou tak činit a nazývat výsledný produkt slivovicí. Podle norem EU ji ale musí definovat jako lihovinu, ne jako ovocný destilát. Toť vše. Fischler dodal, že eurokritické kruhy v ČR stále znovu vymýšlejí kachny, které postrádají jakéhokoli opodstatnění.

(Lidové noviny)Zpátky