Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2003


Zn.: vyměním pas s pohledným, solidním a zajištěným Achmedem Zakajevem

Petra Procházková

Sultan bude hrdina. Je prvním oficiálně zaregistrovaným čečenským povstalcem, který uvěřil, že Kreml to myslí s amnestií pro účastníky bojů vážně, a šel na místní policejní stanici ve vesnici Seržen Jurt odevzdat dobrovolně svůj samopal. V nedalekém městě Argun se v tu dobu – Sultan se rozhodl vzdát se o víkendu – zuřivě střílelo ze samopalů, které ještě odevzdány nebyly. Mrtvých prý bylo něco přes dvacet a raněných nepočítaje. Jisté je, že povstalci dosahují tradičně jarních úspěchů i přesto, že Sultan se nechá omilostnit a odevzdal samopal do rukou nepřítele, za což ho pravděpodobně stihne nemilosrdný trest v podobě kulky mezi oči. Už proto, že ruské velení chytře zveřejnilo zprávu o hrdinském činu Sultana i s jeho fotografií, příjmením a adresou.

Ze Spojených států prý možná vyhostí 13 tisíc Arabů a dalších vyznavačů Alláha. Rada amerických muslimů křičí, že nakonec budou postiženi ti, co se nechali nachytat výzvami k poctivosti a běželi se zaregistrovat v naději, že jim stát pak dá šanci.

V Turkmenistánu ruší dohodu o dvojím občanství, kterou mají s Ruskem od roku 1993 a na základě které si tam klidně žije 100 tisíc dvojitých rusko-turkmenských občanů. Teď si budou muset vybrat. Buď vypadnou ze slunné střední, leč muslimstvím prorostlé Asie do studeného, ovšem pěkně pravoslavného Ruska, nebo se smíří pouze s turkmenským pasem. Pak zase ale budou mít potíže v USA, protože se zařadí mezi národy podezřelé z toho, že vyznávají nekalé náboženství.

V pondělí večer v Moskvě zajali 121 mužů – členů extrémistické Strany islámského osvobození. Federální služba bezpečnosti je překvapila ve staré továrně na třídě Entuziastů. Zrovna schůzovali a měli u sebe spoustu granátů, letáků, koránů a výbušnin, pomocí kterých se chystali spáchat atentát na prezidenta Ukrajiny, Ázerbájdžánu i Uzbekistánu a na mnohé další.

Rusové zase trumfnuli Američany, kteří jen chtějí vyhostit 13 tisíc přistěhovalců, z nichž řada zřejmě do svobodných Spojených států amerických utekla před tvrdými domácími režimy. Teď je tam pošlou zpět a pokud návrat přežijí, jsou vhodnými adepty pro vstup do Strany islámského osvobození. Jenže opravdové dračí hlavy se nescházejí v polorozbořených továrních halách na třídě Entuziastů, nýbrž škodí v rouše beránčím.

I mne poctivost zkomplikovala život a kdybych dala na rady zkušenějších, dávno jsem se proháněla po Rusku a žádné non grata by mě nemohlo zastavit. Stačí si vyhledat stránku www.pass4you.info (v zájmu nenapomáhání trestné činnosti je přece jen ta adresa maličko jinak...) a sehnat si 6 tisíc dolarů. Pak bych mohla hranice snů překračovat jako občanka Bahrajnu. Mnohem levnější – 1 700 dolarů – je pas Velké Británie či Dánska. No a s tím se cestuje jedna báseň. I ruský pas se dá pořídit a pak bych mohla vynechat ponižující návštěvu ruského velvyslanectví a vyrazit na východ rovnou. Nepochybuji o tom, že lidé, kteří vedou teroristické organizace a spravují miliardy dolarů na pár takových pasů budou mít kolonku v rozpočtu.

Z Velké Británie teď vyhošťují Achmeda Zakajeva, slušného čečenského partyzána, co se chtěl domluvit. Podobně slušný bývalý ministr zahraničí Čečenska Ilias Achmadov má být vyhoštěn z USA. První, co jsem měli já, Achmadov a Zakajev udělat, bylo opatřit si příslušný pas země, kam se chystáme. Protože toužíme po úplně opačných světových stranách, bývalo by možná stačilo si ty naše dokumenty šikovně prohodit. Oba Čečence za trest vracejí na východ, mne vrátili na západ. V jednom je ale podstatný rozdíl, oba pány v zemi, kam je vrátí, zřejmě fyzicky zlikvidují, o moji fyzickou likvidaci se v Praze pokouší pouze česky tučná strava.

Sultan, co se vzdal Rusům v rámci amnestie, Zakajev s Achmadovem, 13 tisíc muslimských nelegálů, co se v USA dobrovolně přihlásili na úřadech, já, která jsem rok prostála před ruským velvyslanectvím v Praze a ani nevím kolikrát vyplnila žádost na ruské vízum, všichni máme jedno společné – jsme opravdu hodně naivní.

(LN)Zpátky