Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2003


Typy podniků

Tomáš Krystlík

Podnik vedený křesťanskými demokraty

Máte dvě krávy, váš soused žádnou. Ponecháte si jednu z nich, druhou mu, chudšímu, darujete. Pak toho litujete.

Podnik sociální demokracie

Máte dvě krávy, váš soused žádnou. Cítíte se vinen svým úspěchem. Zvolíte si do vlády lidi, kteří vám vlastnictví krav zdaní. To vás donutí jednu krávu prodat, abyste měli na daně. Vláda z výnosu z daní koupí krávu vašemu sousedovi. Myslíte si, že je to spravedlivé.

Podnik socialistický

Máte dvě krávy, váš soused žádnou. Vláda vám jednu sebere a dá ji vašemu sousedovi a donutí vás založit družstvo, abyste mohli pomoci sousedovi v chovu dobytka.

Komunistický podnik

Máte dvě krávy, váš soused žádnou. Vláda vám obě krávy sebere a prodává vám mléko, na které musíte stát hodiny ve frontě. Mléko je kyselé.

Podnik svobodných demokratů.

Máte dvě krávy, váš soused žádnou. No, a?

Podnik čistě kapitalistický

Máte dvě krávy, váš soused žádnou. Jednu prodáte a za ní si koupíte býčka na chov.

Podnik podle EU

Máte dvě krávy, váš soused žádnou. EU vám obě sebere, jednu porazí, druhou dojí. Dostanete zaplaceno za obě krávy z výnosu prodeje mléka, které se pak vylévá do Severního moře.

Americký podnik

Máte dvě krávy. Jednu prodáte a vezmete si ji na leasingové splátky zpět a založíte akciovou společnost. Donutíte obě krávy, aby dojily čtyřnásobek mléka a divíte se, že jedna chcípne. Vydáte zprávu pro tisk, ve které prohlásíte, že vaše náklady se o 50 % snížily. Akcie vašeho podniku stoupnou.

Podnik francouzský

Máte dvě krávy, ale stávkujete, protože chcete krávy tři. V poledne jdete obědvat. Život je krásný!

Podnik japonský

Máte dvě krávy. Pomocí genové technologie zmenšíte velikost krav na desetinu při dvacetinásobně vyšší dojivosti.

Německý podnik

Máte dvě krávy. Pomocí genové technologie vypěstujete bloňdaté krávy, které pijí pivo, dávají mléko nejvyšší kvality a mohou běhat rychlostí alespoň 160 km/h. Jedinou nevýhodou je, že krávy potřebují 13 týdnů dovolené ročně.

Italský podnik

Máte dvě krávy a nevíte, kde jsou. Během jejich hledání spatříte hezkou ženu. Přestanete krávy hledat a uděláte si pauzu. Život je krásný!

Ruský podnik

Máte dvě krávy. Spočítáte-li je, dojdete k číslu pět. Vypijete ještě více vodky a počítáte je znova. Vyjde vám 42 krav. Spokojeni je počítáte ještě jednou a tentokrát vám vyjde, že máte jen 12 krav. Zklamáni necháte sčítání sčítáním a otevřete si další láhev vodky. Mafia jde kolem a sebere vám - kolik že vlastně krav?

Švýcarský podnik

Disponujete 5 000 kravami, z nichž žádná vám nepatří, protože je opatrujete pro někoho jiného. Když krávy dávají mléko, nikomu to neříkáte.Zpátky