Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2003


Tajná část zprávy BIS

Jaroslav Spurný

Bezpečnostní informační služba zpřístupnila na internetu v půli srpna svou výroční zprávu o činnosti v roce 2002. Jde o verzi určenou pro veřejnost, která obsahuje pouze velmi povšechné informace. Respekt měl možnost pročíst část tajné zprávy, kterou dostali členové vlády a poslanci z komise pro kontrolu BIS. Tajné informace se týkají především terorismu, organizovaného zločinu a působení ruských mafií na území České republiky.

Pozor na Al Kajdu

Na rozdíl od minulých zpráv obsahuje poslední – sedmatřicetistránkový – veřejný report BIS více konkrétních dat. Nicméně řada jich stále chybí. BIS například přiznala, že její loňský rozpočet představoval skoro devět set milionů korun. Jak byly peníze vynaloženy, se už nedozvíme – například kolik stály konkrétní operace BIS (s výjimkou zhruba sta milionů korun na zabezpečení summitu NATO v Praze). Přehledné tabulky sdělují, že BIS předala v roce 2002 vládě a ministerstvům tři sta šedesát tři různých informací. Není ovšem uveden jediný příklad pro představu, o jaké informace jde, nebo kolik si jich vyžádali ministři. Stejně lakonická je tabulka, podle níž BIS postoupila tři stovky zpravodajských informací dalším českým službám a policii. Zaujme pouze fakt, že úřad vyšetřování nedostal od BIS informaci ani jednu – jinými slovy práce BIS nevedla v roce 2002 k jedinému přímému stíhání zločinců či špionů.

Svět je ve válce proti terorismu. Co pro to dělá BIS, se nedozvíme. Kapitola terorismus má dvacet pět řádků. „Mezi nejvíce ohrožené objekty patří budova Rádia Svobodná Evropa, zastupitelské úřady členských států NATO, jaderné elektrárny a přehradní nádrže,“ je jediná zmínka na téma, jak ohrožuje Česko terorismus. Nepočítáme-li objev expertů BIS, že „největším rizikem pro bezpečnost ČR je Al Kajda“.

Vedle teroru ohrožuje podle OSN svět nejvíc organizovaný zločin – pašování drog, praní špinavých peněz, pašování lidí, obchod se ženami či zbraněmi. Zpráva BIS se s působením mafií vyrovnává ve veřejné zprávě na necelých čtyřiceti řádcích. Dozvíme se, že „především ruskojazyčné mafie začaly intenzivně spolupracovat a pokoušejí se tak získat větší vliv“. Jestli ten vliv představuje korupci politiků a státních úředníků, ovládnutí ekonomiky či tuzemského podsvětí, ve zprávě nestojí. Nedozvíme se nic o tom, kolik potenciálních teroristů má Česko za svou základnu, co s tím, jak se bojuje proti mafiím. Chybí náznaky a data o ukončených operacích, odhalených zločincích. BIS se vůbec neinspirovala zprávami vydávanými německou tajnou službou BND nebo americkou FBI, které uvádějí mnohem víc podrobností. Tyto informace aspoň částečně obsahuje jen tajná verze zprávy.

Dovolená v Imperialu

Osm let po legendárním zásahu české policie proti „sjezdu“ příslušníků solncevské a solomonské mafie v pražské restauraci U Holubů konstatuje BIS, že protagonisté gangů v tuzemsku stále podnikají – a společnost Asmafia stále provozuje ve svém smíchovském sídle „U Holubů“ restauraci Sakura a kasino. Šéfa solomonské mafie Sevu Mogileviče považuje FBI ve své zprávě z předloňského roku za muže, který pere pro ruské mafie špinavé peníze. A podle zprávy BIS to dělá také přes některé firmy působící v České republice. Zpráva uvádí například pražské společnosti Sportovní klub Lhota (zabývá se pronájmem nemovitostí) nebo Vassa (podle obchodního rejstříku se zabývá nemovitostmi, stavebními pracemi, obchodováním atd.). V obou působí Gavril Vassiliev, muž vyhoštěný odsud po zásahu U Holubů, kterému však úřady po několika měsících zákaz pobytu zrušily – ve zprávě je uvedeno „z nevysvětlených důvodů“. S Vassilievem působí ve Sportovním klubu Lhota Oleg Orlov, obchodník se zbraněmi, který byl podle BIS zapleten do pokusu liberecké firmy Agroplast propašovat v roce 1999 z Kazachstánu do embargované komunistické Severní Koreje šest stíhaček MiG-21. (Případ vyšetřuje i policie, jeden z obviněných českých majitelů Agroplastu se už léta skrývá kdesi v Rusku.)

„Příslušníci ruskojazyčných gangů zakládají fiktivní firmy, jejichž účty slouží k legalizaci výnosů z organizované trestné činnosti. Většina těchto firem působí v Praze a především v Karlových Varech,“ stojí ve zprávě. Zpráva zmiňuje i Alexandra Rebjonka, spolumajitele karlovarského hotelu Imperial. BIS jej podezírá, že je „důležitým článkem“, přes nějž tečou do Česka ruské ilegální peníze. (Mimochodem v hotelu Imperial bydlel před měsícem na své dovolené prezident Václav Klaus. Podle informací Respektu ukončil pobyt v hotelu předčasně po varování BIS, že hotel a jeho majitel jsou v zájmu policie a tajných služeb.)

Karlovy Vary byly sídlem Andreje Korpljakova, podle BIS vyslance nejvýznamnější a nejvlivnější ruské mafie s názvem Asociace pro 21. století. Korpljakov loni zmizel, protože byl podezřelý z organizace vraždy dvou mužů z konkurenční zločinecké bandy. (Jeden z vrahů už byl dopaden a jeho obhajoby se ujal někdejší kriminální rada a Zemanův kandidát na post policejního prezidenta Josef Doucha, který svého času musel ze sboru odejít pro podezřelé kontakty s podsvětím.) Ze spolupráce s Asociací pro 21. století je podezřelý i moskevský starosta Jurij Lužkov. Korpljakovova organizace renovovala v Karlových Varech původní lázeňský dům Venezuela na Moskevský dům – Lužkov do něj několikrát do roka zajíždí. „Renovace objektů na Karlovarsku je s největší pravděpodobností financována z ilegálních výnosů,“ spekuluje zpráva BIS. Podle ní investovali v posledních třech letech ruské mafie jen na Karlovarsku přes deset miliard korun.

Zpráva ale nemluví o tom, zda ruské mafie korumpují tuzemské politiky – o tom není na dvaceti stránkách týkajících se ruského organizovaného zločinu ani zmínka. „Od roku 1999, kdy začal službě šéfovat pan Růžek, byly informace, které by mohly vést k odhalení korupce mezi politiky, odmítány jako nepřesvědčivé,“ říká operativec BIS. „Vlastně jsme mohli dělat jen na lidech motajících se kolem dálnice D47, protože si to vyžádal ministr Milan Šimonovský,“ dodává. Žádnou operaci, která byla vedením zakázána, prý neprozradí. „Mohlo by to vést k odhalení, s kým jste mluvil,“ vysvětluje.

Hrozí útok

Další kapitolou tajné zprávy, se kterou se Respekt měl možnost seznámit, se týká terorismu. „Je velmi pravděpodobné, vzhledem k našim politickým a vojenským aktivitám v Afghánistánu a Iráku, že se Česká republika stane cílem teroristického útoku,“ stojí ve zprávě. BIS prověřuje žadatele o azyl z rizikových zemí (Čečna, Šrí Lanka, Irák, Írán), jestli nejsou členy některé z teroristických organizací. BIS velmi úzce spolupracuje s dalšími zeměmi, sleduje některá konta lidí z rizikových zemí (například arabské nadace Al Haramain nebo Third World Relief Agency, které jsou v Británii a USA vyšetřovány za podporu teroristů). Proti potenciálním teroristům jsou velmi často nasazovány odposlechy. BIS podle zprávy monitorovala některé demonstrace – například tři protiizraelské, zorganizované společností Palestinský klub. Podle zprávy se na našem území pohybují členové málo známé turecké teroristické organizace DHKP-C. „Vývoj terorismu bude závislý na mezinárodní politické situaci, především na Blízkém a Středním východě, proto jsou prognózy potenciálních rizik velmi obtížné,“ shrnuje zpráva.

(Respekt)Zpátky