Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2003


Atentát ve Štrasburku.

Jana Kalinová

Ministr Gross zbavil mlčenlivosti důstojníka

Bývalý příslušník StB žijící ve Spojených státech by měl svědčit v kauze atentátu ve Štrasburku. Žádost o výslech někdejšího estébáka poputuje do Ameriky zřejmě ještě v létě.

PRAHA - Ministr vnitra Stanislav Gross se zapojil do kauzy kolem teroristického útoku, který bývalá československá Státní bezpečnost podnikla před 46 lety ve Francii. Ministr zbavil mlčenlivosti někdejšího estébáka. Ten by měl v letitém případu svědčit. Jde o muže, který nyní žije ve Spojených státech. "Ministr rozhodl dnes a hned si pro to z ÚDV (Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu pozn. red.) přijeli," sdělil včera Jiří Hájek z tiskového odboru vnitra. "O výslech formou právní pomoci požádáme americké úřady," řekl LN ředitel sekretariátu Městského státního zastupitelství v Praze Martin Omelka. Ten společně s policisty pracuje na případu vraždy, z níž jsou obviněni bývalí příslušníci 1. správy rozvědky komunistického Československa Stanislav T. a Milan M. Oběma hrozí až patnáctileté vězení za podíl na bombovém útoku v roce 1957 namířeném na francouzské politiky, při němž zahynula manželka štrasburského prefekta. Skupina, která na útoku pracovala, byla čtyřčlenná, dva z mužů Robert T. a Ladislav K. - již zemřeli. Žalobce nepředpokládá, že by byl v souvislosti s kauzou Štrasburk stíhán někdo další. "Až od policejního rady dostanu ministrovo rozhodnutí, tak nechám žádost přeložit a odešlu ji na Nejvyšší státní zastupitelství," uvedl Omelka. Mělo by to být zhruba do měsíce. Žádost by se tak do USA mohla dostat ještě v létě. Od výslechu svědka v USA si Omelka slibuje pomoc při objasnění případu. Jde totiž o bývalého důstojníka 1. správy StB, který po srpnových událostech roku 1968 emigroval do Ameriky. Jeho jméno žalobce odmítl prozradit.

Vyšetřovatel mlčí

Podle obvinění odeslali 13. května 1957 důstojníci StB z pařížské pošty balíček - krabici od doutníků adresovanou štrasburskému prefektovi André-Marie Trémeaudovi. Balíček však o tři dny později rozbalila prefektova manželka Henrietta, kterou výbuch roztrhal. Bombový útok měl být vyvrcholením dezinformační kampaně, jejímž cílem bylo vyvolat dojem, že se v Německu aktivují neonacisté. Smyslem rozsáhlé akce bylo zhatit německo-francouzské usmiřování, a tím i vznik Evropského společenství. Případem se od roku 1996 zabývá ÚDV. "Vyšetřovatel nesouhlasí s podáváním informací o případu," tlumočil stanovisko podřízeného náměstek ředitele ÚDV Pavel Bret.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky