Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2003


Okrádat je normální, je přesvědčen pražský taxikář

Markéta Kutilová

V převlečení za Rusa, s nalepeným knírem, kontroloval taxikáře i pražský primátor Pavel Bém. A i on byl okraden.

PRAHA - "Jsou u Meteoru, teď jsem je viděl, tak si dej bacha," varuje pražský taxikář Petr M. svého kolegu na druhém konci telefonního přístroje. Tímto stručným oznámením upozornil jiného taxikáře na právě probíhající kontrolu pražských taxikářů. Poté "můj" taxikář ťuká na svém mobilu ještě další čísla a oznamuje stejnou informaci. Pranic mu přitom nevadí, že kvůli telefonování se taxík posunuje rychlostí dvaceti kilometrů v hodině a nic nedá ani na mé nervózní pohledy na hodinky a ujištění, že opravdu pospíchám. Vzápětí je ale vše jasné, taxikářovi zjevně nejde o splnění přání klientky, ale o to, aby po hlavním městě udělal co nejdelší okružní jízdu. Po dvaceti minutách, kdy bych v cíli byla tramvají zřejmě už dávno, ho žádám, aby zastavil, že dojdu pěšky. To však taxikář odmítá s tím, že "už tam budeme". Jenže v cestě jsou další čtyři semafory, a tak mě poslední kilometr vyjde na dalších 53 korun. "Můj" taxikář není žádným nováčkem ve své profesi. Během jízdy se dozvím, že se takto živí už celý život, ale "za komunistů bylo daleko líp, protože tenkrát všichni sice taky kradli, ale alespoň se o tom nevědělo".

To Petra M. zajisté musí mrzet, protože on sám o svou taxikářskou licenci přišel už vloni právě proto, že ho nachytala kontrola, když je chtěl okrást. "Hráli turisty z Anglie, zeptali se mě, za kolik to bude na Hrad. Řekl jsem, že za 400, souhlasili, ale já nezapnul taxametr, nachytali mě," vzpomíná Petr. Kontroloři mu nejen odebrali licenci, ale případ dali k soudu a Petr M. bude muset zaplatit pokutu 250 tisíc korun. Svou profesi ale na hřebík nepověsil a jezdí dál na licenci svého ukrajinského šéfa. "Oni si snad myslí, že přestaneme okrádat. Ale copak jde najednou skoncovat s něčím, co jste zvyklí dělat celý život? No řekněte," domáhá se mého souhlasu prošedivělý taxikář.

Kontrolují falešní turisté

S kontrolami taxikářů začal pražský magistrát už před několika lety. Pro tento účel najímá studenty, buď ze zahraničí, nebo ty, kteří ovládají cizí jazyky, a posílá je do ulic hlavního města jako falešné turisty. "Čím více jazyků umí, tím je to lepší, zájem je i mezi studenty ze zahraničí poměrně velký, musí ale mít pracovní povolení," říká Andrea Zemanská z pražského magistrátu. Od loňského dubna bylo zkontrolováno 800 jízd. Nepoctivým taxikářům bylo uloženo 300 pokut za celkem 34,8 milionu korun. Nejčastěji proto, že předražili jízdné nebo porušili jiné předpisy. Vyšší jízdné si přitom účtovalo téměř 30 procent taxikářů. Vedle odebrání licence hrozí provinilcům pokuta až jeden milion korun. Letos v únoru se na kontrolu vydal i primátor Pavel Bém. Před půlnocí s nalepeným knírem, velkým kloboukem a límcem ohrnutým nahoru se svezl třemi taxiky. "Mluvil česky s ruským přízvukem," upřesňuje Bémova asistentka Eliška Klepalová. Výsledek Bémovy jízdy byl však neslavný. Jeden taxikář ho okradl, druhý mu nedal účtenku. "Alespoň si na vlastní kůži ověřil výsledky kontrol," říká Klepalová.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky