Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2003


Jak odposlouchávat mobilní telefony

Izraelští odborníci našli nový způsob, jak odposlouchávat mobilní telefony

Volání z mobilních telefonů dosud patřilo k nejbezpečnějším způsobům komunikace. Signál, který mobilní telefon vysílá, je totiž šifrován speciálními kódy, které brání odposlechu hovorů. Dva vědci z izraelského technologického institutu Technion však našli způsob, jak toto šifrování prolomit. Teoreticky si tak může každý, kdo je vybavený potřebnými přístroji, poslechnout obsah hovoru z jakéhokoliv mobilního telefonu, který je v jeho dosahu. "Dokážeme zachytit už vyzváněcí tón a z něj během pár sekund zjistit všechny potřebné informace o uživateli," řekl agentuře Reuters profesor Eli Biham z Technionu. "Díky tomu pak můžeme odposlechnout celý hovor," dodal. Svůj objev vědci představili na konferenci kryptologů (odborníků na šifrování) v kalifornské Santa Barbaře. Podle zpravodajského serveru Cellular News neskrývalo 450 delegátů konference po vyslechnutí izraelské prezentace "šok a zděšení".

Biham a jeho student Elad Barkan dokázali využít "drobné" chyby kterou udělali tvůrci mobilní technologie GSM. Ti se příliš soustředili na kvalitu přenášeného hlasu. Během vytáčení se tak z mobilních telefonů vysílá nešifrovaný signál, aby se odhalily a poté i odstranily případné rušivé vlivy. "Říkal jsem Barkanovi, který si té chyby všiml, že to není možné," uvedl Biham. "Kdyby tam bylo takové pochybení, přece by ho někdo objevil dávno před námi. Jenomže Barkan měl nakonec pravdu," podotkl profesor. GSM je nejrozšířenější bezdrátovou technologií na světě. Používá ji 70 procent světových mobilních operátorů, kteří registrují takřka 900 milionů zákazníků. GSM využívají i všichni tři operátoři v České republice.

Dodavatelé této technologie sdružení v organizaci GSM Association potvrdili, že zmíněná "díra" v zabezpečení hovorů z jejich mobilních telefonů skutečně existuje. Ve svém vyjádření však podotkli, že případné zneužití objevu izraelských vědců by bylo velmi komplikované a nákladné.

Bez praktických dopadů?

"Tato nová technika (odposlechu) je určitě dokonalejší než předchozí pokusy jiných týmů, pro nás to ovšem není žádnou novinkou," uvádí se v prohlášení GSM Association. "Myslíme si, že tato technika nebude mít žádné praktické dopady." Tvůrci GSM technologie už v minulosti několikrát vylepšovali zabezpečení volání z mobilních telefonů. Naposledy provedli podobný "upgrade" vloni v červenci.

Biham a Barkan přitom tvrdí, že se jim podařilo překonat i tato vylepšená šifrování. Závěry svého objevu izraelští vědci zaslali asociaci GSM, aby se na celý problém podívala a pokusila se jej odstranit. Vedle toho si však svou novou techniku odposlechu hodlají patentovat a nabídnout bezpečnostním složkám v různých státech. Ty dosud mohly mobily odposlouchávat jen tak, že se "napíchly" přímo na ústředny operátorů, které hovory zaznamenávaly.

(ptz)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky