Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2003


Nedali úplatek. A nastaly jim problémy

Radek Bartoníček

Když si někdo řekne o úplatek, většinou ho dostane. "Platiči" předcházejí potížím, které by jinak přišly. Průzkum pro MF DNES ukázal, že je podstatně výhodnější dát úplatek než se spoléhat na běžné řešení svých problémů. Češi to zřejmě velmi dobře vědí.

Praha - Pokud na vás někdo bude chtít úplatek, bude pro vás výhodnější jej dát. Jinak musíte počítat s komplikacemi. Alespoň takovou zkušenost mají lidé, které oslovila agentura SC&C při výzkumu pro MF DNES. A potvrzují ji názory lidí, kteří se rozhodli úplatek nedat.

Řekl si: Už ani korunu

Například majitel autodopravy, který si nepřál být jmenován, se jednoho dne rozhodl úplatky nedávat. Šlo přitom doslova o jeho živnost, protože si úplatky kupoval povolenky pro jízdy svých kamionů do zahraničí. Podle jeho slov mu jednou došla trpělivost. "Řekl jsem si, že už nedám ani korunu. A okamžitě jsem to pocítil. Povolenek mám podstatně méně," říká tento majitel dopravní firmy. Také podnikatelka z Prahy uvádí, že přestala dávat úplatky, a to na pražském magistrátu. Zároveň skončila s podnikáním - měla živnost na inženýrskou činnost a mimo jiné vyřizovala pro klienty stavební povolení. "Když jsem nezaplatila, klienti byli nespokojeni a žádosti ležely na úřadech i několik měsíců," uvedla. Jiný podnikatel nedal úplatek na stavebním úřadu na Karvinsku. Chtěl stavět průmyslový podnik. Dnes lituje: "Vím, že dát úplatek je mnohem výhodnější."

Lidé raději mlčí

I když existují lidé, kteří se rozhodnou volání po úplatku nevyslyšet, většinou si tento "zážitek" nechají pro sebe. Například již zmíněný autodopravce říká, že veřejně nic říci nemůže. "Byl bych absolutně ztracen, v životě bych už žádné povolení nezískal," míní. Také zkušenosti pracovníků ministerstva vnitra ukazují, že s informacemi od lidí nemohou příliš počítat. Jasně to dokazuje anonymní linka, kterou ministerstvo zavedlo. "Volajících je minimum, přesto linka s číslem 974 832 222 nadále existuje a každý ji může využívat," uvedla mluvčí ministerstva vnitra Marie Masaříková. Lidé nevěří tomu, že by jejich oznámení mělo smysl. Například starší paní z Prahy si šéfové jedné kliniky stěžovala na lékaře, který od ní požadoval dva tisíce korun za urychlení operace. "Považovala jsem to od něj za drzost. Stížnost na něj nepomohla, pracuje tam dál," řekla pacientka.

(MF DNES)Zpátky