Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2003


Chtějí zpátky domů, ale nemohou

Eva Mikolášová

Desítky rodin z Karlína a Holešovic po záplavách nebydlí doma. Majitelé domů jim brání. Nocují v zaměstnání, u příbuzných či známých. V jejich bytech totiž nic nefunguje, i když by mohlo. Jenže majitelé domů je po povodni nechtějí vpustit domů.

Chtějí se vrátit domů, ale ani víc než rok po povodních nemohou. Přestože jen zlomek z nich patří mezi obyvatele, kterým loni v srpnu voda zatopila byt, všichni v podstatě nemají kde bydlet. "Chodí nám sem často lidé z Karlína a Holešovic se stížnostmi, že jim majitelé domů brání se vrátit," potvrdil Karel Hanauer, místopředseda Sdružení nájemníků. Kolik takových domů v oblastech postižených loňskými záplavami si však netroufl odhadnout.

Ve svízelné situaci se ocitli například obyvatelé karlínských domů v ulici Za Poříčskou bránou a v Šaldově. Do Šaldovy se nájemníci konečně pomalu vracejí a majitelka domu Pavla Kůlcová jakákoliv nařčení z úmyslného protahování oprav odmítá. "Není to pravda," tvrdí žena. Klára Kayedová z odboru pro obnovu Karlína a Libně na úřadu Prahy 8 včera potvrdila, že v domě jsou obnovené dodávky energií a lidé se až na výjimky mohou vrátit.

Zatímco v Šaldově ulici to vypadá nadějněji, nájemníci domu Za Poříčskou bránou už déle než rok nocují v zaměstnání, u příbuzných, známých, kde se dá. Nefunguje tu elektřina, plyn ani neteče voda. Podle majitelů hrozí zřícení domů. "Majitel nejspíš dělá všechno pro to, abychom se tam už nevrátili," povzdechl si Miloslav Smola, zatímco vytahoval ze stohu lejster dva na sobě nezávislé posudky statiků, podle kterých je dům v pořádku. Zatím mu však nebyly k ničemu. Majitel má totiž také jeden, a ten tvrdí pravý opak. A pokud nájemníci chtějí zase rychle bydlet, musí podle majitele na opravy přispět částkou až deseti milionů korun. Což si nemohou dovolit. "Majitelům domů jde o to, aby odstranili nájemníky, a bez problémů se jim to rok daří," konstatoval vedoucí odboru pro obnovu Karlína a Libně Filip Koucký. Podle něj to nedokonalý právní systém umožňuje, aniž jim v tom někdo mohl zabránit. "Psychologicky nájemníky dotlačí k tomu, že sami dají výpověď z nájmu," domníval se Koucký.

"Případ šetří místní oddělení Bohnice," sdělila včera (08.10.2003) policejní mluvčí Iva Knolová. To však zoufalým nájemníkům zatím nepomohlo. Jejich naděje na návrat každým dnem slábne. Konkrétně Miloslav Smola nyní přespává v charitní ubytovně pro bezdomovce. Magistrát a městská část sice po povodních přidělovaly byty, ale jen lidem, kteří měli od majitele domu podepsaný papír, že se mají kam vrátit, nebo kde hrozilo, že objekt spadne. "Ale tohle nebyl ani jeden z případů," řekl Koucký.

Úřad Prahy 8 podle něho udělal pro postižené, co mohl. Teď už je to jen mezi nimi a majiteli domu. "Dali jsme jim střelné zbraně, posudky, se kterými mohli proti majitelům něco dělat, a teď už se děj vůle boží," dodal Koucký.

(MF DNES)Zpátky