Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2003


Irák: východoevropští vojáci budí rozpaky

Varšava - Vojáci z východní Evropy, kteří přišli do jižního Iráku pomoci USA, zatím vyvolávají pochyby, zda na to mají. Ukrajinští a bulharští vojáci se zranili při střelbě v kasárnách, Poláci byli posláni domů kvůli opilosti, přičemž Bulhaři chtějí vyšší rizikové příplatky. Poláci tvrdí, že za měsíc mise už mnohonárodnostní kontingent "nové Evropy" pod jejich velením, jehož úkolem je stabilizovat šíitský region s pěti miliony obyvatel, překonal počáteční problémy. "Neexistuje žádný vážný problém," řekl mluvčí polského ministerstva obrany Eugeniusz Mleczak. "Skutečnost, že jsme vyřešili tyto případy, ukazuje, že kázeň je velmi dobrá." Pět vojáků z 2300členného polského kontingentu se sídlem v Babylonu bylo před pár dny posláno domů kvůli tomu, že se opili. Jeden z nich ukradl svou zbraň.

Kvůli vážnějšímu incidentu byli posláni domů tři vojáci z bulharského kontingentu tvořeného 500 vojáky. Nesou odpovědnost za zranění civilistky. Zprávy je viní ze střelby pod vlivem alkoholu.

Velení 1600 ukrajinských vojáků se základnou v Kútu zahájilo vyšetřování případu zranění jednoho četaře, když jeho kolega zvedl nezajištěnou zbraň. Ukrajinský ministr obrany Jevhen Marčuk odvolal několik velitelů kvůli nasazení 15 let starých pneumatik na obrněné transportéry vyčleněné do Iráku. Pláště se totiž rozpadly po ujetí 100 kilometrů.

Potom, co příslušníci americké námořní pěchoty předali v Babylonu velení polským vojákům, začal se zvyšovat počet zpráv z tohoto převážně klidného regionu. Polské televizní stanice informovaly o stížnostech vojáků, že nemohou telefonovat domů, a o dodávce kielbasy, polské uzeniny, připravené speciálně aby vydržela v pouštním vedru. Vojáci nyní mají i dostatek brýlí pro noční vidění a Spojené státy jim věnovaly nové neprůstřelné vesty. Polští důstojníci, kteří si vydělají navíc 1000 dolarů za své šestiměsíční působení, jsou se svým platem spokojeni. Bulhaři však rozhodně ne - jejich vojáci požadovali zvýšení svého denního platu z 60 na 100 dolarů.

(ČTK, zah)

(MF DNES)Zpátky