Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2003


Malá pochybení?

Tomáš Krystlík

Od 1. listopadu neplatí desetníky a dvacetníky. Existence poplatků za jejich vracení v bankách po tomto datu jsou ostudné. Že by to obyvatelé Česka pokládali za okrádání, jsem nezaznamenal. Při změně bankovek za novější typy nebo při přechodu na euro se v Německu poplatky za výměnu nepožadovaly. Výměna bez poplatků a to i v drobných hodnotách je navždy zaručena.

Čtěme v tisku, že Česká pošta zdražila poštovné ze 6,40 na 6,50 Kč. To by nemělo být pro obyvatele akceptovatelné, protože se zrušením drobných mincí se má zaokrouhlovat až celkový účet. Horší je ale intolerance ke známkám nominální hodnoty 6,40 po tomto datu – pošta oznámila zrušení jejich platnosti bez ohledu na jejich zásoby, zejména známek s portrétem nového prezidenta. Navozuje to dojem republiky, která nemá ponětí, co znamená právní stát, neboť ve zmíněném Německu staré, levnější jízdenky na tramvaj po zdražení platnost ještě půl roku a několik měsíců po zavedení nového porta pro balíčky účtují některé pobočky německé pošty místo 4,10 EUR starou sazbu 3,65, protože mají dost známek se starou nominální hodnotou navzdory tomu, že svou platnost nikdy neztratí a že mají dostatek známek komplementárních k vytvoření nového porta s použitím známky staré. Česká pošta raději zničí své zásoby. Proč nemůže nechat ony známky v platnosti do vyčerpání zásob? Kdo bude popohnán k odpovědnosti za náklady tisku známek s novým prezidentem za 6,40, které nyní přijdou vniveč? Česká pošta v době tisku známek s Klausem snad nevěděla, že ČNB bude stahovat desetníky a dvacetníky? Kdyby fungovalo správní soudnictví, dalo by se do týdne domoci nápravy cestou předběžného opatření. Nefunguje. I to odlišuje stát na velice nízké právní úrovni jako Česko od vyspělých.

Když výrobní cena desetníku z hliníkové slitiny byla podle Tomáše Hládka z ČNB 0,23 Kč, není zřejmě Česko schopno vyrobit jeden evropský cent z dražší slitiny za jeho nominální hodnotu. I to něco vypovídá o konkurenceschopnosti českého státu. A navíc: od 1. listopadu má EU nejmenší rozlišovací schopnost své měny 0,32 Kč, kdežto Česko 0,50 Kč. Je to snad důkaz, že jsou Češi světoví?Zpátky