Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2003


Šlendrián - záruka beztrestnosti

Petr Zavoral

Konec dobrý, všechno dobré. Po mnohaměsíčním vyšetřování ukázala konečně policie prstem na viníka loňského zatopení pražského metra. Je jím Pánbůh, který před více než rokem seslal na zemi českou ničivou povodeň, největší za posledních několik set let. Co se zkázy samotné podzemní dráhy týče, nemůže za ni tudíž být nikdo potrestán, neboť každý musí uznat, že není dost dobře možné honit Nejvyššího po soudech.

Dopadlo to tedy tak, jak skoro všichni předvídali a jak je běžné v nepořádné zemi: nikdo z pozemšťanů za nic nezodpovídá, každý se umí schovat za více či méně nejapnou výmluvu, hloupý a nedomrlý předpis, zkrátka za přežívající socialistický šlendrián. Paradoxem je, že právě všudypřítomný chaos a zmatek znemožnil vypátrat konkrétního viníka z masa a kostí, neboť se v tom bordelu jakákoli funkcionářská zodpovědnost nadobro rozpustila. Nakonec jsou všichni spokojeni. Metro do odstraňování povodňových škod umně zakalkulovalo i značnou část nákladů na průběžnou údržbu, jíž by se nevyhnulo i bez velké vody. Na své si přišly i bez konkursu vybrané firmy, jimž byla renovace zaplavených úseků svěřena. A také někteří vlivní magistrátní úředníci, kteří si podle svědectví těch, na něž se nedostalo, napchali kapsy tučnými úplatky. To už, račte uznat, se vyplatí obětovat ředitele podzemky a šéfa jejího ochranného (ne)systému. Pouze tito dva muži mají důvod k nespokojenosti. Kromě nich pak ještě všichni daňoví poplatníci od nemluvňat až po starce nad hrobem, z nichž jeden každý položil na oltář šlendriánu sedm stovek, byť by slavné pražské dílo československo-sovětského přátelství znal třeba jenom z obrázků a nikdy se metrem nesvezl.

Prožil jsem v Dopravním podniku-Metro více než polovinu osmdesátých let. Poznav tuto prohnilou »strategickou« firmu zevnitř, nikterak mě nepřekvapuje, že se v jejím byrokratickém mechanismu snadno rozptýlí kdejaká lumpárna. Rozumím bezradnosti vyšetřovatelů, kteří se nedopátrali jakýchkoli důkazů umožňujících vyvodit z povodňového maléru odpovídající trestní následky. Jejich marné úsilí nemohlo skončit jinak než konstatováním, že usvědčující dokumentace byla včas skartována, případně že ji zničila velká voda. Co ale do smrti nepochopím, je, že se policejním pátračům nepodařilo ani zjistit osobu, v jejíž kompetenci bylo vydat příkaz k uzavření metra ve chvíli neodvratně se blížící katastrofy. Na tuto jednoduchou otázku mi neuměl odpovědět nejneschopnější pražský primátor všech dob Igor Němec vloni na podzim, když se tehdejší vedení metra vymlouvalo právě na magistrát. Nezodpovězena zůstala dodnes - sítěmi vyšetřovatelů propluli obojí alibisté a uvízla v nich pouze nepostižitelná, snadno se proklínající Prozřetelnost.

Lze z toho odvodit návod pro všechny příští kariéristy na veřejný účet: kdo chceš být úspěšný, vyvaruj se dodržování pravidel, vsaď na binec, chaos a cílený amatérismus. Jinak v postkomunistickém prostředí nejenže neobstojíš, ale budeš všem za posmívaného blázna, který si na sebe dobrovolně upletl zbytečný bič zvaný zodpovědnost.

www.freewebs.com/vanek/index.htmZpátky