Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2003


Severokorejci pracují v Rusku pro Kima

Komunistická KLDR posílá do Ruska své obyvatele, aby tam pro režim diktátora Kim Čong-ila vydělali potřebnou tvrdou měnu.

VLADIVOSTOK - Inzerát je stručný a věcný: "Korejci, rekonstrukce bytů. Rychle a levně." V telefonním sluchátku se ozve příkrý mužský hlas a lámanou ruštinou vysvětluje, že malíři pokojů budou pracovat 16 hodin denně, sedm dní v týdnu. "Dobří pracanti. Ne líní. Nepijí," říká muž, který odmítá uvést své jméno. "Korejci - Severokorejci." Ekonomika Severní Koreje je na pokraji kolapsu, a tak se vydělané dolary tamnímu režimu více než hodí. Agentura Reuters odhaduje, že v Rusku nyní pracuje zhruba 10 000 Severokorejců. Většina z nich je zaměstnána v dřevorubeckých táborech, dolech či na stavbách. "Je to těžká práce, ale tady v Rusku je lépe placená," říká muž jménem Kim, který tři roky maloval byty. "Snažím se našetřit peníze pro rodinu." Severokorejci obvykle nocují v ubytovnách, na které dohlížejí jejich vlastní bezpečnostní agenti v civilu. Někteří pracují v týmech na velkých stavebních projektech, ale ostatní jsou vysíláni, aby si sami našli menší práci, jako je třeba malování bytů. Jednou týdně se musejí shromáždit, aby referovali o svých aktivitách a odevzdali velkou část svého výdělku. Podmínky v ubytovnách jsou mizerné. Mnozí dělníci jako Kim raději zůstávají v bytech, v nichž pracují. Ale v Severní Koreji, která je závislá na mezinárodní pomoci, se údajně vede o místa v ruských pracovních týmech nelítostný boj. Někteří dělníci dokonce uplácejí vládní činitele, aby se do nich dostali.

Rusko stanovilo kvóty pro přistěhovalce

Pracovní týmy jsou částečně pozůstatkem ze sovětské éry, kdy KLDR posílala dělníky do dřevorubeckých táborů na ruském Dálném východě výměnou za masivní ekonomickou pomoc z Moskvy. O bezpečnost v těchto táborech se starali policisté a agenti KLDR. Pracovníci mezinárodní organizace Amnesty International zdokumentovali vážné porušování lidských práv, včetně mučení a popravování těch, kteří se snažili uprchnout. Některé z těchto táborů podle ruských médií dosud existují. Počet pracovních míst je ale přesto omezený, protože Rusko stanovilo přísné kvóty ve snaze kontrolovat imigraci ze sousedních asijských států. Ilegální migranti a ti, kteří hledají azyl, jsou posíláni zpět do KLDR, kde je většinou čeká vězení. Příčinou přísných restriktivních opatření ze strany Ruska jsou obavy, že by v případě zhroucení KLDR do země přišly stovky tisíc uprchlíků. V srpnu uspořádalo Rusko v rámci takového scénáře v blízkosti severokorejských hranic cvičení s cílem připravit se na potenciální příliv až 100 000 běženců. Zdá se ale, že většina Rusů ve městech jako Vladivostok příliv levných pracovních sil z KLDR vítá a obavy z jejich případné masové migrace nemá. "My máme peníze, suroviny a půdu, ale nemáme pracovní síly. Naši dělníci odmítají dělat za peníze, které jim můžeme nabídnout," říká Viktor Plotnikov, šéf imigračního úřadu pro Přímořský kraj.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky