Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2004


Bin Ládinův bodyguard půjde za mříže

Zita Senková

V Německu byl odsouzen Jordánec napojený na síť Al-Kajdu, který kdysi dělal v Praze směnárníka. Ke čtyřem letům vězení odsoudil včera Vrchní zemský soud v Düsseldorfu Jordánce palestinského původu za přípravu teroristických útoků v Německu. Sedmadvacetiletý Šádí Mohamed Mustafa Abdalláh byl uznán vinným z členství v teroristické organizaci Tavhíd, jež je napojena na teroristickou síť Al-Kajda, z falšování pasů a plánování útoků na území Německa. Terorista, který plánoval útoky na židy v Berlíně a Düsseldorfu, pracoval půl roku v Praze jako směnárník. České úřady však nenalezly důkazy, že by v Praze chystal teroristické akce. "Byl tu, vydělal si peníze a pak šel dál. Ti lidé takhle putují po celé Evropě, shánějí prostředky na obživu a jsou pak časem převedeni jinam - například kvůli získání jiných falešných dokladů identity," uvedl před časem pro ředitel zahraniční rozvědky František Bublan.

Abdalláh během procesu přiznal, že se podílel na přípravě atentátů ručními granáty proti židovským a izraelským zařízením. Kromě toho měl zastřelit několik lidí na frekventovaném místě a vyvolat paniku. Státní zástupce upozornil, že atentáty překazilo jen včasné zatčení teroristy, a žádal odnětí svobody na pět let. Soud s příslušníkem teroristické organizace není v Německu prvním. Letos v únoru byl v Hamburku odsouzen ve vůbec prvním procesu souvisejícím s předloňskými atentáty na USA z 11. září marocký komplic Munir Motasadek, a to na 15 let. V Hamburku nyní probíhá proces, ve kterém je žalován další Maročan, Abdelghani Mzúdi. Ten je rovněž souzen za napomáhání mnohonásobné vraždě a za příslušnost k teroristické organizaci.

"Trest si zasloužím," řekl včera (26. 11. 2003, pozn. red. CS-magazínu) odsouzený Jordánec, který žil v německém Krefeldu od roku 1995 a dostal azyl na základě zfalšovaných dokladů. "V Afghánistánu a Pákistánu, kam jsem přijel po pouti do Mekky, jsem chtěl studovat islám. Na jaře 2000 si mě vybrali do tábora v Kandaháru za bodyguarda Usámy bin Ládina, protože s mými 194 centimetry jsem byl jenom o dva centimetry nižší než sám vůdce. Měl jsem ho chránit zezadu, což byl důkaz nejvyšší důvěry," vypovídal Jordánec, který se znal také se zetěm bin Ládina a také s hlavním plánovačem útoků z 11. září 2001 s Ramzím Binalšíbem.

Poté se Abdalláh vrátil do Německa, kde jako takzvaný "spáč" čekal na rozkaz. Ten nakonec ukončil jeho "kariéru". Když totiž šéf Tavhíd abú Músá Zarkáví svým ovečkám sdělil, že se v Německu bude konat "svatba", kód označující atentáty dešifrovaly tajné služby a při razii loni v dubnu zadrženy třináct islamistů včetně onoho Jordánce.

(MF DNES)Zpátky