Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2004


Komunista či fízl: co je horší?

Karel Steigerwald

Poslanec, komunista Filip má potíže. Jeho jméno se vyskytuje v seznamech StB. Byl ideovým spolupracovníkem, sbíral pro StB informace a bral za to jakési malé peníze. Všechno to ovšem dělal nevědomě, patrně v omámení, ve stavu nirvány, protože na to má pravoplatný rozsudek demokratického soudu: vědomým spolupracovníkem nebyl. Takové očistné rozsudky dávají soudy skoro každému spolupracovníkovi StB.

Zdá se, že styk s StB byl vždy týž: kdo začal spolupracovat, upadl do bezvědomí. Na tom něco může být, pomyslí si každý, kdo ty estébácké ksichty alespoň letmo zažil. Filip je poslanec KSČM, místopředseda sněmovny, má spis na StB a rozsudek, že je nevinný. To dohromady vytváří slavný český obraz. Soud by nám někdy měl objasnit, kdeže se ty spisy spolupracovníků StB braly? I pisatel této stati má ve svém spisu na StB různá udání kamaráda-udavače. Kamarád-udavač sám má, hádejte co - rozsudek, že nebyl vědomým spolupracovníkem. Některý ze soudců by se nad tím měl zamyslet. Ale neudělají to, řeknou jako vždy, když brnkají o zdravý rozum: toto soud nezkoumá.

Může to dost popuzovat. U místopředsedy sněmovny bychom čekali čistší rodokmen. A víc inteligence: skutečně nepoznal estébáky? To měl mámení? Jako Kavan? Národ byl plný blbů, kteří nerozeznali StB od ostatních? A proč ti blbové mají tak pěkné funkce? Ale nehrajme si na slepce, všichni všechno přeci víme. Co je však zarážející, je to typicky naše rozdělení viny a hanby: zkoumá se, jestli Filip donášel, protože být donašečem StB je mravně zavrženíhodné. Nezkoumá se, je-li ještě víc mravně zavrženíhodné být tím, komu se donášelo, komunistou.

Kdo vymyslel a realizoval celý ten krutý režim? Fízlové, nebo komunisti? Fízlové byli buď agilní a snaživé zrůdy, nebo zmáčknutí slaboši, či ctižádostivci, kteří věřili, že estébáky nějak ošálí. Ovšem, těmi ďábly byli estébáci - ti však dostali po roce 90 tučné odstupné, pokud nezůstali na vnitru dodnes. Uličkou hanby chodit nemuseli. Kdo stvořil estébáky a celý ten udavačsko-mučitelský systém? Komunistická strana, její vůdci, její funkcionářský aktiv, její drobný členský lid. Donašeče, fízly, ideové spolupracovníky vláčíme hanbou, bůh suď, kdy správně, kdy ne, zato komunisti jsou ctihodní, zastupují zemi, lidé je volí, hanbu nemají. Řekněme to podobně jako ten slavný Drdův profesor ve Vyšším principu: být komunistou je morálně odpornější než být fízlem. Fízl je duše komunistou lapená či trýzněná, komunista je ten satan - lovec duší.

Komunista se ozve: jsem nevinný, já tomu věřil! Může fízl říci, že něčemu věřil? No asi také. Je vlastně jedno, kolik a na koho práskal Filip. Byl a je komunista, to je horší. Patří k vynálezcům celonárodního udávání, k vynálezcům krutosti, k trýznitelům, kteří z občanů dělali odpudivé práskače. Ale k čemu nám takové zjištění je? Být komunistou je hnusné? Nu a co - soudy by hbitě vynalezly novou kategorii: nevědomý komunista. Byl tam, nic nevěděl, je tam dodnes a zas nic neví. Je nevinný král hříchu. Tak jim ten hřích připomeňme: na počátku všeho byli komunisti. Ti si zřídili estébáky. Estébáci zavedli donašeče. Takový je sled událostí. Ne opačný. Komunistů byly také různé druhy, ale na řadě jsou první.

(MF DNES)Zpátky