Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2004


Kulturní revoluce ve Francii: bez křížů i půlměsíce

Zdeněk Švácha

Francouzi se zanedlouho možná budou muset rozloučit se všemi nápadnými symboly své víry. Expertní komise, vedená bývalým ministrem školství, se nějak snaží reagovat na snahu muslimů chodit na veřejných místech zahalení. Muslimům to se vší pravděpodobností neprojde. Ale protože jsme v Evropě, když už nebudou moci muslimové, komise navrhuje, že nebude moci nikdo. Křesťané by nenosili nápadné kříže a židé jarmulky. Prezident Chirac již naznačil, že záměr komise podpoří. Bude to historické novum. Křesťanská země zakáže základní symboliku své kultury proto, aby muslimové nemohli křičet. Židé, kteří s tímto sociálním inženýrstvím nemají nic společného, se jaksi svezou s sebou.

Důvodů, proč Francie hodlá sáhnout k této tiché kulturní revoluci, může být několik a žádný z nich nezadává příčinu k optimismu:

1/ Francie se bojí agresivního islámu a ví, že ho není schopna zvládnout. Muslimům mají být zacpána ústa tím, že náboženská symbolika jako taková zmizí úplně.

2/ Francouzi považují vlastní kulturní dědictví za vyčpělou veteš, kterou je možno v tomto experimentu klidně obětovat, protože to vcelku nikoho neurazí, a možná to koneckonců něčemu pomůže.

3/ Ve Francii se prosazuje koncept kulturbolševismu s prozatím lidskou tváří.

4/ Francouzské elity se zbláznily. Nebylo by to poprvé.

Je vysoce pravděpodobné, že v kotlíku reality bude od každé z uvedených příměsí trochu. Celý koncept však svědčí o naprostém zoufalství státu, který by chtěl být mozkem EU. Toto řešení totiž nemůže uspokojit nikoho:

1/ Pro francouzské muslimy neexistuje nic, co by je mohlo uspokojit, s výjimkou podrobení se jejich představám. Jejich náboženství prožívá sice upadlou, ale dravou a agresivní epochu. V takové situaci žádná víra kompromisy nečiní a žádná omezení nesnáší.

2/ Tento model přístupu k náboženství bude v dohledné době následován EU. Vyplývá to z prosté logiky věci: v mediálně orientovaných demokraciích se prosazují především destruktivní koncepty. Vzhledem k tomu, že země jako Polsko, Španělsko či Itálie nejsou nábožensky chladné, jedná se o spolehlivý způsob, jak EU zničit zevnitř.

3/ Tento koncept povede k růstu násilí vůči Západu. Pro muslimy bude tato šílená myšlenka svědectvím jediného: Evropané jsou ochotni se zříci své symboliky a identity. Jsou tedy více dekadentní a nemocní, než Velký Satan či sionisté. Takovou kulturu je třeba sežrat.

(www.bohumildolezal.cz)Zpátky