Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2004


Obelhávají soudy a prochází jim to

Luděk Navara

Jste obžalovaný a nechce se vám chodit k soudu? Můžete zkusit "hodit se marod". Někdy to vyjde, někdy ne, záleží především na soudci. Pokud však budete mít štěstí, můžete se soudu vyhýbat i několik let. A třeba úspěšně až "donekonečna". Že to jde, ukázal celé zemi případ Aloise Grebeníčka, bývalého vyšetřovatele Státní bezpečnosti, který se soudu vyhýbal až do smrti. Celých šest let. Jenže pokusům uniknout soudu čelí všichni soudci.

Ostrý soudce

"Vyhýbat se můžete, otázkou je, na jak dlouho," říká soudce Petr Franc z krajského středočeského soudu. On sám však veškerým pokusům čelí rázně: když se pokoušela vyhnout líčení Barbora Snopková, obžalovaná z vytunelování Liberty, nechal rychle prověřit její zdravotní stav a Snopková byla rázem v soudní síni. "Znalci byli v jejím případě schopni udělat posudky do dvou tří dnů," říká soudce. Franc se podle svých slov řídí následujícím: "Když se někdo nedostaví bez omluvy, nechám ho předvést. Pokud se nedostavuje vícekrát, uvažuji o vazbě." Však má také pověst ostrého soudce, který neváhá, a pokud je potřeba, pro obžalovaného pošle okamžitě eskortu.

Stačí měnit choroby

Taktika "marodkářů" vypadá následovně: obžalovaný vzkáže, že je nemocný, soudce to nechá prověřit znaleckým posudkem. Načež marodkář zase vzkáže, že je nemocný, ale že má tentokrát jinou nemoc. Soudce musí v tomto případě zase sáhnout k novému znaleckému posudku. A tak pořád dokola. "Omluvy ze zdravotních důvodů jsou poměrně časté, dostáváme lékařské omluvenky, které z našeho pohledu nejsou věrohodné," říká místopředseda brněnského městského soudu Aleš Dufek a připomíná, že ještě častěji, než se obžalovaní vyhýbají soudům, se odsouzení snaží pod záminkou nemoci oddálit nástup do vězení. "Ale většinou si umíme poradit: pošleme dotaz příslušnému lékaři, zda se dotyčný může dostavit do budovy soudu, a on se většinou skutečně dostaví," říká Dufek.

Soudu se vyhýbají i svědci

Mají soudci dost pravomocí, aby dostali obžalované do soudní síně? "Ten problém není ze strany soudce neřešitelný. Jinými slovy, soudce na to má pravomoci," říká předsedkyně brněnského městského soudu Marcela Komárková. Soudce Franc se však na to dívá trochu odlišně. Aby se soudy vyhnuly omluvenkám od nejrůznějších lékařů-známých, uvítal by, aby o zdravotním stavu obžalovaných rozhodovali speciální posudkoví lékaři. "Ti by mohli být územně rozloženi po celé zemi. Jde totiž především o to, aby to nebylo jen na řadovém lékaři," říká Franc. Místopředseda nejvyššího soudu Pavel Kučera však upozorňuje, že někdy soudci řeší tentýž problém nikoli s obžalovanými, ale se svědky. "Někdy se to stává - po fázi, kdy svědci svědčit chtějí, se dostanou do fáze, kdy svědčit nechtějí. A dostat je pak do soudní síně je nemenší problém," říká Kučera. S kolika věčnými marodkáři se české soudy potýkají, není jasné, ministerstvo spravedlnosti nevede (a ani nemůže vést) v této oblasti žádnou statistiku. Soudci mohou soudit jeden případ léta a z pohledu předpisů a tabulek to bude v pořádku: stačí, aby v příslušných termínech nařizovali jednání a nechali si vykázat zdravotní stav a zakládali zprávy do spisu. Na druhé straně odborníci poukazují na to, že hranice mezi tím, kde končí nemoc a začíná obyčejná výmluva, je velmi křehká a někdy je obtížné ji jednoznačně stanovit. A právo nemocného je třeba respektovat.

Jak se vyhnout soudu

1. Když vás předvolají na jednání, onemocníte, od lékaře si necháte napsat neschopenku. Až soudce jednání přeloží, onemocníte znovu.

2. Omluvenky zasíláte vždy na poslední chvíli, nejlépe těsně před jednáním, aby měl soudce co nejméně času na jejich kontrolu a případnou změnu termínu.

3. Když soudce nechá posoudit váš zdravotní stav znalcem, onemocníte jinou nemocí. Ta bude vyžadovat nový znalecký posudek.

4. Až vystřídáte několik nemocí a znaleckých posudků, musíte si najít doklad, že máte nějakou chronickou nemoc. Ta umožní, aby se váš zdravotní stav aktuálně zhoršoval, kdy je potřeba.

5. Pokud už jste vyčerpal všechny možné i nemožné nemoci, může onemocnět advokát.

(MF DNES)Zpátky