Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2004


Politický ciferník

Ross Hedvíček

Milý Františku!

Chtěl bych ti vysvětlit, jak je to s tím "politickým spektrem" a jak je to vlastně s těmi "pravicovými" stranami. Politické spektrum, které zahrnuje všechny politické směry a tendence, má tvar kruhu. Představ si třeba ciferník hodin - s číslicemi jako na normálních hodinách - od jedničky do dvanácti. Úplně nahoře na dvanáctce je ideální demokracie, kdežto dole na šestce je naprosto nedemokratická tyranie. Vlevo na devítce je nejlevicovější levice a vpravo na trojce zase nejpravicovější pravice. A tak to pokračuje i s variantami. To znamená, že třeba na čísle 2 by byla pravicová strana, která je stále ještě demokratická, kdežto na čísle 4 už by byla pravicová strana, která už své demokratické prvky ztratila a je fašistická. Všechno mezi 3 a 6 se dá označit za fašismus neboli ultrapravici, kdežto všechno mezi 6 a 9 je komunismus nebo ultralevice. Spodní polokruh od 3 odpoledne do 9 večer je naprosto nedemokratický, kdežto horní polokruh - od 9 do 3 se vyznačuje různým stupněm demokracie.

Teď, čím se vyznačuje levice a čím se vyznačuje pravice? Levice dává přednost právům a prospěchu společnosti před právy a prospěchem jednotlivce, kdežto pravice preferuje práva a prospěch jednotlivce před právy a prospěchem společnosti - se zdůvodněním, že když se má dobře jednotlivec, tak se má dobře celá společnost. Levice tvrdí to jisté, ale na rozdíl od pravice chtějí mít ty práva společnosti zaručena dopředu - obvykle nějakými zákony, které zase omezují práva jednotlivce.

Příklad z Ameriky: Typickým představitelem levice jsou američtí Demokrati, jejich postavení na našem ciferníku se pohybuje mezi desátou a jedenáctou hodinou. Na jedenáctou hodinu se dostanou různí kongresmani, kdežto takový Clinton je asi tak mezi 9 a 10 - natolik levicový, že to přestává být pěkně a začíná se zahrávat s nedemokratičnosti. Jiné osobnosti Demokratů, jako Jesse Jackson či Louis Farakhan jsou tak levicoví že už hranici demokratičnosti, devítku, už dávno překročili a jsou někde okolo osmé hodiny.

Většina Republikánů je zase na ciferníku někde okolo 1 hodiny - což je celkem optimální - reprezentuje to dostatečnou podporu práv a svobod jednotlivce, která by jim neměla být odejmuta na úkor nějaké pomyslné společnosti. Jsou republikáni demokratičtí - okolo dvanáctky a pak jsou i republikáni, kteří jsou docela blízko 3 hodinám - to jsou ti zbožní - jako Pat Robertson. Čím víc náboženství přiléváte - tím víc se to blíží a překračuje trojku - a opouští demokratické principy. Náboženství se prostě s demokracii nesnese.

Situace v Česku: Žádná pravicová strana v Česku neexistuje - snad nejblíže k dvanáctce bývalá DEU - ale ta se znemožnila vnitřními rozpory a postoji či charaktery svých představitelů. ČSSD je strana ultralevicová; někde okolo 8 hodin - práva jednotlivce pro ní neznamenají vůbec nic - pokud to nejsou práva jejich vlastních představitelů - je také možno si udělat obrázek z výrazného zastoupení členů KSČ v ČSSD. Podobná situace je i s ODS - kterou momentálně výrazně znemožnil její vůdce Václav Klaus svými idiotskými komentáři na adresu NATO a Kosova. Když připočteme vinu ODS na resocializaci a rekomunizaci české ekonomiky falešnou "privatizací" - pak se Klaus a ODS umisťují někde okolo 9. hodiny - velice levicová strana s minimálními demokratickými tendencemi. Pochopitelně o KSČM se není třeba ani zmiňovat, ti jsou někde okolo půl sedmé - stejně jako Sládkovi Republikáni.

Na Slovensku je to podobně - HZDS bylo slovenským ekvivalentem ČSSD - levicová strana bez demokratických ambicí - někde okolo 8. hodiny. Ten podivný hybrid SDK se nachází někde okolo 10. hodiny. Žádná pravicová strana na Slovensku neexistuje - přinejmenším ne pravicová DEMOKRATICKÁ strana. KDH, což je současný ekvivalent hlinkovců a náboženství mají dokonce i v názvu. Jan Čarnogurský dokazuje každý den znova a znova, že mu záleží jen na moci a pramálo na tom, zda na Slovensku jednou bude demokracie nebo nebude. KDH v dnešní podobě je okolo čtvrté hodiny ráno - fašistická nedemokratická strana.

No, Františku – asi určitě budeš mít nějaké doplňující otázky - pokračovat budeme příště.

Rosťa

(duben 1999)Zpátky