Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2004


Diskriminace ve sportu podle cestovního pasu

Ladislaus Scholtes

Tak mě docela naštvala následující skutečnost. Chtěl bych si letos zaběhnout maratón a myslel jsem si, že si ho odběhnu v Praze, matičce měst, v krásném prostředí, kde se určitě poběží prima a mně, v Čechách narozenému, s dobrým pocitem.

I jsem se začal zajímat, jak to je s přihláškou, placením a tak podobně. Přes internet. Našel jsem si stránky pražského maratónu - pim.cz - a zjistil, že Češi nebo Slováci musí zaplatit 600 korun. A ti Češi a Slováci, kteří poběží poprvé, a uvedou to v přihlášce, nemusí platit vůbec nic. Ale to platí jen pro tyto dvě národnosti. V anglické a německé verzi oné webové stránky není o tom ani zmínka. Cizinci ze všech jiných států musí zaplatit jednotné startovné nikoli 600 Kč, nýbrž 65 €!

Je to normální? A když jsem napsal ohledně tohoto nepoměru dotaz na jejich e-mailovou adresu, došla mi odpověď ve stylu: „kdyby měli Češi platit 65 €, tak by nikdo neběžel“. Zajímavý náhled na věc, co říkáte?

Představte si, že by Češi měli platit v sousedských zemích několikanásobně víc za parkování u zámků a hradů, nebo že by museli platit několikanásobně vyšší vstupné ať už na kulturní akce, nebo do muzea a podobně. Asi by se jim to moc nelíbilo a radši by šli jen tak na procházku do lesa.

V době konání maratónu, 23. května 2004, bude Česká republika i její hlavní město Praha již součástí Evropské unie.Zpátky