Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2004


Život a doba ředitele Slíže

Jaroslav Spurný

Od karlovarské policie musel teď odejít policista, který při banální kontrole před hotelem Slavia surově zmlátil zcela nevinného sedmnáctiletého studenta. Jiný policista musel služebnu opustit počátkem letošního roku kvůli autohavárii v opilosti. Černá série průšvihů, která zcela zdecimovala karlovarský tým a nad jeho šéfy postavila hrozbu kriminálu, pokračuje. To je špatná zpráva. Tou dobrou je fakt, že postupně roste snaha možné zločiny karlovarské „policejní mafie“ důkladně vyšetřit.

Největší řež

Za poslední dva roky muselo kvůli podezření z protizákonné činnosti aspoň dočasně – do konečného vyšetření případu – opustit sbor karlovarské policie šestnáct mužů. V říjnu pak ze skandální situace vyvodil důsledky i jejich šéf Vlastislav Slíž a dobrovolně opustil post okresního ředitele. Nešlo totiž o žádné maličkosti. Pět Slížových policistů bylo souzeno za únos a zmlácení občana (tři z nich byli už odsouzeni). Jiný karlovarský kriminalista se dostal do potíží poté, co středočeští policisté zadrželi v jeho soukromém automobilu krále slovenského podsvětí Mikuláše Černáka. O měsíc později byl dopaden vrah řidiče kamiónu a vyšlo najevo, že vražednou zbraň mu sehnal člen karlovarské policejní zásahovky.

Největší řež ale ve sboru způsobil případ strážmistra Jana Budíka (viz rámeček), který přinesl trestní stíhání nejen vysokým policejním důstojníkům, ale pravděpodobně také tamní státní zástupkyni Zuzaně Blažkové. Pětice obžalovaných důstojníků už čeká jen na soud, o němž má v nejbližších dnech rozhodnout krajská justice v Plzni (kde už před měsícem rozhodli, že policie bude muset znovu a pořádně vyšetřit i zpackaný případ poštovní loupeže). Státní zástupkyně Zuzana Blažková si obvinění vysloužila za to, že se pětici policistů pokoušela krýt. Proto byla dočasně odvolána z místa žalobkyně a po výroku Nejvyššího soudu minulý týden ji trestní stíhání zřejmě nemine.

Policajt ze zkumavky

Od prvního ledna řídí karlovarskou policii Lubomír Kučera (53), který vyhrál výběrové řízení. U policie pracuje od roku 1977, poslední čtyři roky dělal okresního ředitele v Tachově: tam střídal šéfa donuceného k rezignaci policejním stíháním. (Po těžké opilecké havárii svého podřízeného vyměnil tachovský ředitel Jan Kuržeja ve služební lednici zkumavku s odebranou krví, což viníkovi umožnilo dobrovolný odchod od policie se statisícovým odstupným. A loni trestu unikl i samotný Kuržeja, který od svého odchodu z Tachova učí na pražské policejní akademii: soud uvěřil jeho obhajobě, že zkumavku vyměnil „asi“ samotný opilec; stíhání bývalého policisty vybaveného už doživotně desetitisícovou rentou ovšem nebylo zahájeno: po letech už chyběly jakékoli důkazy.) „Karlovarská policie měla velmi dobré výsledky, objasněnost se pohybuje přes padesát procent, došlo ke snížení registrovaných trestných činů,“ řekl Kučera minulý týden na tiskovce, svém jediném veřejném vystoupení s tím, že ostatní věci zhodnotí, až se s nimi důkladně seznámí. A co chce udělat se špatnou pověstí své služebny? „Odpovím během zítřka,“ sliboval Lubomír Kučera ústy své sekretářky v půlce minulého týdne. Nakonec se ale rozhodl mlčet.

RÁMEČEK

Kudy na poštu, prosím

V prosinci 2002 přepadl poštu v Karlových Varech lupič. Úřednice později za pachatele označily místního policistu Jana Budíka. Jenže kriminalisté se pokusili svého kolegu krýt, znemožnili jeho zákonnou identifikaci a karlovarský okresní soud v létě konstatoval, že proto nemůže Budíka odsoudit. Soudce Tomáš Mahr ale zároveň dal podnět k prošetření policejního postupu. Vzápětí bylo pět vysokých důstojníků – včetně náměstka karlovarské okresní policie Vladimíra Budíka, otce obžalovaného lupiče – obviněno a pak obžalováno ze zneužití pravomoci veřejného činitele.

(Respekt)Zpátky