Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2004


Severní Korea testuje chemické zbraně na lidech

Severní Korea testuje chemické zbraně na lidech

Severní Korea testuje své chemické a biologické zbraně na lidech včetně žen a dětí. Včera večer (1. února 2004, pozn. red. CS-magazínu) to měla ukázat britská stanice BBC, která prý získala jeden z přísně tajných oficiálních materiálů severokorejského režimu. Účinnost plynových komor a nových chemických zbraní je podle dokumentu testována na politických vězních.

Dokument obsahuje komentář Kwona Hjuka, bývalého vojenského atašé v Pekingu a později šéfa jedné severokorejské věznice. Hjuk pomocí nákresů popsal, co viděl ve věznici na severovýchodě země u hranic s Ruskem: "Byl jsem svědkem toho, jak celá rodina zemřela v plynové komoře. Rodiče zvraceli, do poslední chvíle se ale snažili zachránit děti. Vědci vše sledovali zvenku přes sklo," vyprávěl Kwon Hjuk. Soucit s umírajícími prý ale necítil, protože je považoval za nepřátele.

BBC také zpovídala bývalého severokorejského vězně, který musel otrávit své spoluvězně. "Nařídili mi, abych vybral 50 vězeňkyň. Jeden z dozorců mi dal koš plný zelí s tím, abych jim ho dal. Všechny ženy, které ho jedly, začaly zvracet krev a křičely bolestí. Bylo to peklo. Do 20 minut byly všechny po smrti," vypověděl vězeň. Stanovisko severokorejských představitelů v Londýně včera britská stanice nezískala.

(reuters)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky