Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2004


Policisté jezdí opilí a často na červenou.

Jan Vaca

Výsledek kontrol: většina policistů porušuje předpisy

Zatímco policie provádí na silnicích jednu velkou akci za druhou, její příslušníci sami masově dopravní předpisy porušují. Výsledky kontrol, které od října loňského roku dělá policejní prezidium, dokonce ukázaly velmi šokující výsledek: předpisy porušila většina policistů.

Stačí se přitom jenom postavit na ulici a všímat si, co všechno policisté porušují. Mezi přestupky, kterých se na silnicích dopouštějí, nejsou jen nezapnuté bezpečnostní pásy či špatné parkování. Kontrola prokázala i jízdy na červenou, nebo dokonce řízení pod vlivem alkoholu.

Mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová včera (9. ledna 2004, pozn. red. CS-magaínu) přiznala, že vedení policie výsledky skutečně zaskočily. Odmítla dokonce upřesnit, kolik přestupků během kontrol příslušníci spáchali. „Zatím jsme provedli kolem tří set kontrol a počet přestupků je ještě vyšší, protože během jedné kontroly jsme třeba zjistili i víc porušení dopravních předpisů,“ připustila Kosinová.

Policisty, kteří si například nezapnuli pás nebo jeli na červenou, čeká potrestání. Tři jejich kolegové, kteří jezdili ve službě opilí, byli okamžitě propuštěni. Odborníci na dopravní problematiku kontroly velmi vítají. „Kdo jiný než právě policisté by měl předpisy na silnici dodržovat,“ řekl Jaroslav Hořín, specialista na bezpečnost silničního provozu. Zcela paradoxně jsou současné kontroly policistů na silnicích dopadem známé dopravní akce Kryštof, protože tehdy veřejnost a média poukázaly na to, že ti, kdo mají přestupky kontrolovat, je sami pravidelně porušují. MF DNES a Česká televize na podzim během jediného dne zaznamenaly desítky přestupků v Praze, Ústí nad Labem či v Brně. Policejní vozy vjely například v centru Prahy do zákazu vjezdu nebo parkovaly na místě, kde je zákaz stání. „V západní Evropě je běžné, že si policisté automaticky po usednutí do vozu zapínají bezpečnostní pásy. Jdou příkladem. V Česku to bohužel neplatí,“ doplnil.

Kontroly do konce března

Nulovou toleranci pro hříšníky v uniformě vyhlásil v říjnu ministr vnitra Stanislav Gross. Donutila jej k tomu katastrofální situace na českých silnicích, na kterých každý rok přibývá nehod. Lidé však poukazovali na fakt, že dopravní předpisy porušují často sami policisté. Kontroly potrvají do 31. března. Až poté hodlá policejní prezidium zveřejnit jejich detailní výsledky. „O všech přestupcích jsou informováni nadřízení jednotlivých policistů. Ti také rozhodují, jak své podřízené potrestají,“ dodala. „Mám výsledky kontroly do konce roku. Přiznám se, že nejsou zrovna nejlepší,“ uvedl ministr vnitra Gross.

Policisté: Pásy brání v práci

Policisté tvrdí, že některé předpisy jim občas znemožňují práci. Třeba tehdy, kdy členové speciálních jednotek jedou na nějaký zásah a podle zákona mají mít zapnutý bezpečnostní pás. „V takové chvíli jde o sekundy, které mohou hrát roli při dopadení pachatele nebo při záchraně života,“ řekla Kosinová. Povinnost zapnout si bezpečnostní pás už možná policisté v budoucnu mít nebudou. Alespoň tehdy, když řeší mimořádnou událost. Počítá s tím novela zákona o provozu na pozemních komunikacích.

(MF DNES)Zpátky