Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2004


Baš me briga, gdje si otišla?

Ross Hedvíček

Mnozí vyjádřili své překvapení, že si myslím, že Kosovo patří Srbům. Ano, patří - o tom není sporu, historie hovoří jasně - ovšem nic není jednoznačně. Kosovo patří Srbům, ale Srbi jsou momentálně vinni zločiny proti lidskosti, navíc jsou vedení komunistou a válečným zločincem Miloševićem a proto je dle mého vidění světa úplně v pořádku je trochu vybombardovat.

Kosovo bylo vždy srbské - Kosovo polje kousek od Prištiny - nic vám to neříká? Doučte se historii. Připadají vám Kosovo polje, Priština jako albánská slova? Máte ponětí, jak zní albánština? Shquiperia nezní příliš slovansky, co? Srbi to poslovanštili do "škipetaři".

Dnešní populace Kosova je 90 procent Albánců, o tom není sporu - ale je to důvod k vyžadování "samostatnosti", jak si myslí Madeleine Halfbright? Nemyslím - podívejte se na stejnou situaci v historii.

Samostatnost národa a udržitelnost (sustainability je výraz, který používá moderní jazyk) samostatnosti je něco, co nemůže být diktováno skupinou lidí se společným jazykem, barvou pleti a nebo společným národnostním původem. Rozhodujícím měřítkem je CIVILIZOVANOST oné skupiny lidí - civilizovanost je rozhodujícím faktorem při zdůvodňování nároku na politickou samostatnost nebo autonomii. To je faktor, který si Madeleine Halfbright neuvědomuje - je to Demokratka, co čekáte?

Kdyby jen společný národnostní původ a většina lidí stejného původu mohly být důvodem k vyžadování (a obdržení) autonomie či samostatnosti, pak si představte třeba Bronx v New Yorku. Původně zcela bílé město (tak jako bylo Kosovo zcela srbské) se během několika desetiletí přívalem lidí s nedostatečnou úrovni civilizovanosti změnilo v místo, kde běloši jsou v menšině a kde většinu obyvatelstva tvoří lidí stejně pleti (tmavé), stejného původu (Afrika) i jazyka (ebonics) - a žijí tam už řadu let!!!! Je to důvodem, aby Bronx vyžadoval od OSN autonomii a samostatnost? Měli by pro to úplně stejně argumenty jako Albánci v Kosovu: mají v Bronxu většinu, jsou homogenní a většinová složka obyvatelstva a menšiny jiného rasového původu (bílí policajti z NYPD) tam chodí a porušují jejich "lidská práva" vyžadováním, aby se chovali jako civilizovaní lidé. A teď někdo začne počítat, kolik bílí policajti zabili černochů v Bronxu a kolik bílých policajtů zabili černoši a kdo to vlastně začal. Můj soud je - žádná autonomie pro černochy v Bronxu.

Začíná vám svítat? A teď si stejný princip rozšiřte na celé "velké národnosti" - vezměte si třeba Kurdy a Židy. Obou je zhruba tak stejně. Obě národnosti byly celá tisíciletí bez "vlasti" - a obé mají zhruba stejně "oprávnění" - jazyk, rasový původ, atd. A kdo z nich dvou je asi civilizovanější? Má někdo z vás kurdského doktora? Nebo právníka? Je skoro 25 % držitelů Nobelových cen kurdského původu? Jsou Kurdové známí snadnou asimilaci do jiných společnosti a kultur - naučí se jazyk tak snadno a dobře, že ani nepoznáte, že jsou to původně Kurdi? Jsou Kurdi národem "over-achievers"?

Nebo vezměte si Židy. Jsou Židé těžko přizpůsobiví moderním vzdělanostním požadavkům? Odmítají se Židé naučit jazyk země, kde zrovna žijí? Odmítají Židé i vizuálně (oblečením, stylem účesu, nošením jarmulky, atd) se přizpůsobit okolní - obvykle západní - společnost? Slyšeli jste někdy o Židovi, který by usiloval stát se příslušníkem RCMP (Kanadské jízdní policie), ale odmítl by nosit jejich klobouk, který patří k uniformě, a soudní cestou by vyžadoval, aby ke kanadskému červenému kabátu mohl nosit jarmulku? Žijí Židé v uzavřených komunitách, kde se vzájemné spory řeší nožem a pistolí? Jsou Židé v zahraničí ovládání místní buňkou Komunistické strany Izraele, která je pravidelně kasíruje, aby měli na zbraně pro své teroristy?

Ano, vážení - civilizovanost je to klíčové slovo. Proto Židé mají svůj docela dobře fungující stát už 50 let - a proto Kurdové - i přes NESPRÁVNOU podporu Spojených států během posledních 9 let svůj stát stát nemají.

Albánci se v Kosovu přemnožili jako černoši v Bronxu a Srbi se před tou záplavou prostě odstěhovali. Avšak to nedává Albáncům právo na samostatnost území, kde se přemnožili. Pochybuji, že kdokoliv z vás viděl Kosovo jinak než na televizi nebo na mapě. Já jsem tam byl a ne jednou. A už třeba před 20 lety jsem si všiml, že třeba v centru Prištiny byly budovy vybudovány podle stejného mustru jako třeba budovy v městě Titova Užice (asi 300 km severněji, ale s populací výhradně srbskou). A zatímco v Užici ta nová trošinku le corbusierovská architektura byla udržována v dobrém stavu, v Prištine byly stejně staré objekty jako krajina po bitvě - špína, nepořádek. Srbi to neudělali. Ti se tehdy ve vlnách stěhovali pryč.

Je a byl taky rozdíl v tom, jak se chová a chovala kosovská mládež - dělání nepořádku, bezúčelné ničení svého okolí ve stylu slovenských cikánů, krádeže, drogy a eventuálně i terorismus - a mládež třeba v Sarajevu. Jistě že se taky sdružují v různých partách a skupinách, ale to cikánské chování, to zde chybí - a kdo z vás byl před válkou v Sarajevu (a třeba i v Prištině), jistě ví, o čem mluvím. Pamatuji se, když byly třeba obavy z teroristického útoku v době sarajevské olympiády. Ředitel Milicije vystoupil v sarajevské televizi a požádal teenagery o pomoc policii v době olympiády. Mládež pochopila a na 14 dní zapomněla na obvyklou nevraživost vůči Miliciji. Výsledkem byl perfektně klidný a bezpečný průběh olympiády s řadou dopadených kapesních zlodějů obvykle už po několika metrech, zloděj byl pravidelně zpacifikován mladými "spoluobčany". Jediným přehmatem byl arabsky vypadající novinář, který zapomněl velikou kabelu u vchodu obchodního domu Sarajka. Zapomněl a odcházel pryč. Než se dostal za roh další ulice, skočilo po něm několik teenagerů, porazili ho na zem, zkroutili mu ruce za záda a byl promptně doručen na místní stanici Milicije. Na stanici se vyšetřilo, že v tašce bylo jen oblečení a "Arab" byl ve skutečnosti z Francie a tu tašku tam opravdu zapomněl - dostalo se mu oficiální omluvy od pořadatelů olympiády.

Ale zpět od olympiády k válce. I když Kosovo patří Srbům, tak Srbi nemají právo zasahovat vojensky proti civilnímu obyvatelstvu a už vůbec střílet celé davy lidí - to je důvod k bombardování a důvod, který se nedá oddiskutovat. Srbi si momentálně odskáčí, že jim velí nový balkánský Hitler - komunista Milošević. Je to jejich chyba. Je to chyba Srbů. Každý národ, který připustí, aby mu vládl tyran (a každý komunista tyran je) a nebo si dokonce komunisty sám zvolí (jako Češi a nebo Slováci) si musí uvědomit ponese následky a bude trpět za důsledky své volby. Jakkoliv je to smutné a nesprávné.

A kde jsem sebral onen název článku? Je to z písničky, zpívali jsme si ji s mou dávnou přítelkyni Gordanou ve Slavonském Brodu, v kavárně na břehu Sávy. Gordana pak zmizela ve válce, hned v té první, ještě předtím, než začala válka v Bosně - za obě dvě i za současnou situaci je zodpovědný Milošević. A ta písnička zněla asi takto:

Baš me briga, gdje si otišla,

ravna ti je Jugoslavija,

baš me briga, nisi dijete

sve u korist tvoje štete

samo tvoje

ali moje srce boluje

Tak nějak.

(květen 1999)Zpátky