Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2004


Fata morgana

Ross Hedvíček

Fata morgana vzniká (jak známo) - zrcadlením vzduchu - když se potká horký vzduch s chladnějším vzduchem a díváte se na to z určitého úhlu, tak vidíte něco jako hladinu vody, nebo zrcadlo.

Horkého vzduchu je tady u nás na jihu dost a každý motorista i turista, který ujel jen pár mil po místních dálnicích, zná přelud, kdy v dálce před sebou vidí, že na dálnici jsou veliké louže vody, případně celé jezero, ve kterém dálnice končí. Turisti z Evropy pak obvykle brzdí jako blázni, protože nechtějí vjet do vody, což způsobí, že do nich někdo vrazí zezadu, případně je z toho hromadná havárie a pak se turisti z Dojčlandu diví, že po nich v Miami sem tam někdo střelí... všechno je to způsobeno tím horkým vzduchem.

Někdy je fata morgana trochu tvořivější a je možno vidět věci jako pasoucí se koně (v Punta Gorda, nikoli okolo Třeboně), výhled na skyline v Palm Beach, které odsud není vidět, protože je to 200 mil daleko, anebo uvidíte jet v protisměru - tedy ve vašem jízdním pruhu přímo proti vám naklaďák Kenworth a od kol mu stříkají gejzíry vody. Je možné vidět moře, vlny přímo na obloze, nebo je možné vidět trojitou či čtyřnásobnou duhu. Nedávno jsem taky viděl funnel - což je ten vzdušný vír, který dělá tornádo - ale to už není fata morgana a doporučuje se nepříliš obdivovat, ale mazat opačným směrem (což jsem udělal).

Co se mi stalo včera před večerem... jedu jako obvykle z kanceláře a vyjedu na I-75, nikde ani noha a tak si poklidně svištím těch civilizovaných stopadesát - když se tu za mnou začalo vynořovat auto. Uhnul jsem do pravého pruhu a koukám do zrcátka a to auto bylo větší a větší až už to bylo veliký jako Bigfoot Monster Truck - jenže to nebyl Bigfoot, ale Wartburg 353. Jo, ten z Eisenachu!

Ty typické hranaté reflektory, mřížka mezi tím, plochá kapota, kola jak od žebřiňáku, barva šedivá, neurčitá a veliký byl jako kráva! Jel v levém pruhu, ale to pravé kolo muselo být tak uprostřed pravého pruhu! Obrovský! Mírně přidám, mangrove okolo cesty začaly splývat v zelenou šmouhu a on přidal taky!!! Začal jsem si připadat jako ten chlap ve filmu Stevena Spielberga Duel, jak jednoho motoristu terorizoval zezadu najíždějící náklaďák. Jenže tohle nebyl náklaďák - tohle byl obrovský Wartburg 353!!! A nepřibližoval se, jen se stále držel za mnou. Co bylo ovšem děsivý, že mi stačil! Bez ohledu jak jsem zrychloval, tak se držel pořád tak 100-150 metrů za mnou. A pak už přišel most přes Peace River, říkám si za mostem je exit, tak tam uhnu, na takový legrace už jsem starej.

A jak jsme vyjeli na most, tak se změnil vzduch a Wartburg 353 se scvrknul. Zmenšil se do obyčejného, asi deset let starého Ford Mustanga hatchback, šedivé barvy. Nechal jsem ho předjet a až k dalšímu exitu jsem jel za ním.

Nevím, co on viděl ve zpětném zrcátku. Doufám že to byl šíleně veliký Moskvič 407, co mu jel těsně za zadkem...Zpátky