Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2004


Volby do EP

Eva Clarová

Lidé jsou znechuceni vývojem v naší zemi,a není divu, ve velké většině se domnívají, že jejich hlas stejně nic nezmůže, nic se nezmění, že ti nahoře se vždycky nějak domluví a na přání voliče nic nedají. Tak se stalo, že téměř tři čtvrtiny voličů zůstaly doma, na chatě, na chalupě, v hospodě, zato ale ukázněně přišli ti, kteří dali svůj hlas komunistům - jedno v které straně. Jako výraz díků za bezduché, přiblblé, či krvavé seriály lze považovat volbu nezávislého senátora, populárního Vovky Železného a neméně populární svazačky Bobošíkové - dosti nepochopitelné.

Už ve starém Římě politici říkali PANEM ET CIRCENSES, což mělo své opodstatnění. Hleděli zabavit lidi, proto jim poskytovali hry, aby se pak nebouřili, dávali jim chléb. V tomto případě se sice her lidu dostává v hojné míře, leč toho chleba jaksi ubývá. Volič i zřejmě nebyl vědom, že onen bavič lidu každého z nás obral o pěkných pár tisíc. Bohužel to platí i pro další případy - IPB banka, vytunelované podniky a městské finance.

Značný počet lidí je velmi znechucený nepěkným chováním našich představitelů, jejich neschopností dodržovat předvolební sliby. Kupodivu ale voliči na druhé straně jim odpustili různé prohřešky a dokonce i skandály, možná že zapomněli a slušní lidé, kteří se na kandidátkách také našli, se voličské přízni netěšili. Velká spousta voličů také podlehla varovnému a naléhavému hlasu ze všech sdělovacích prostředků: nevolte malé straničky, vaše hlasy propadnou ve prospěch těch velkých. Stalo se, většina k urnám nepřišla. Přitom stačilo, aby alespoň 60-65% toho nevolícího zbytku přišlo volit a nemuseli jsme do europarlamentu vysílat modro-rudou partu.Zpátky