Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2004


S rudou hvězdou zápasí Maďaři i po 15 letech

Soud Evropské unie bude mít případ, na který hned tak nezapomene: podle agentury PAP má rozhodnout, zda lidé smějí nosit rudou hvězdu, či nikoli. Ve většině zemí unie to není problém: kdo chce, ten může. Existuje však výjimka, Maďarsko. Tam je nošení rudé hvězdy už jedenáct let trestné.

To věděl i Attila Vajnai, předák postkomunistické Dělnické strany - a přece si ji připnul. Jednou loni a podruhé letos v dubnu, u pomníku sovětských vojínů, kde si (někteří) Maďaři připomínali osvobození své země Sovětskou armádou. Za první připnutí byl už odsouzen, za druhé byl zatím jenom zatčen. Jeho "demonstrace" pak rozproudily diskusi. "Maďarsko je jedinou zemí v Evropě, která zakazuje nošení rudé hvězdy," postěžoval si Mátyás Benyik z hnutí ATTAC a začal shánět podpisy pod petici požadující zrušení hvězdného zákazu. "Existuje rozdíl mezi rudou hvězdou a hákovým křížem," argumentovala signatářka petice, levicová poslankyně Zita Gurmai.

Zákaz rudé hvězdy lze jistě zrušit přímo v Maďarsku - ale kdyby to udělal Evropský soud, bylo by to pro místní politiky jistě pohodlnější. Kromě rudé hvězdy je v Maďarsku zakázán srp a kladivo, stejně jako hákový kříž a šípový kříž, což byl symbol maďarských fašistů.

(mcm)

(MFDNES)Zpátky