Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2004


Dieta, ve které od kil pomůže zelí

Petra Barochová

Základem diety je polévka, pro niž se vžil název "tukožroutská". A potravinou, která pojídá tuky, je zelí. Podle teorie, kterou dieta využívá, obsahuje zelí vlákninu, nasytí a působí jako tlumič hladu. Jde o krátkodobou týdenní dietu, lidskému organismu rozhodně neprospívá, když se procedura protahuje. Dietu je možné opakovat nejdříve za dva dny po skončení prvního cyklu. Při dietě musíme z jídelníčku zcela vyřadit chléb a bílé pečivo, slazené nápoje, alkohol, tučné maso, luštěniny.

Jak se "tukožroutská polévka" připravuje? Potřebujeme šest větších cibulí, pět rajčat, dvě zelené papriky, svazek dužnaté celerové natě, hlávku bílého zelí, bujón v kostce, sůl, pepř, kari a petrželku. Očištěnou zeleninu nakrájíme na kostky, vložíme do hrnce s vodou, přidáme bujón, okořeníme a vaříme, dokud zelenina zcela nezměkne.

Polévka by se měla jíst každý den a rozhodně s ní nemusíme šetřit - můžeme ji jíst podle chuti jakékoli množství. Dostaví-li se tedy neodbytný pocit hladu, sáhněte po polévce. Během diety ovšem nezůstáváme pouze u polévky, podle přísných pravidel si můžeme dát i další potraviny. A samozřejmě hodně pijeme, například neslazený čaj nebo vodu.

První den diety jíme k polévce během dne ovoce (kromě banánů), druhý den můžeme zeleninu a třetí den ovoce a zeleninu. Čtvrtý den si dáme tři banány a dvě sklenice nízkotučného mléka. Pátý den si můžeme dát 200 až 300 gramů vařeného hovězího masa s pěti rajčaty, šestý den znovu hovězí, které upravíme jako minutku bez tuku, a opět můžeme zeleninu. Sedmý den si dáme 150 gramů rýže natural, neslazený ovocný džus a zeleninu. Hovězí maso můžeme nahradit kuřecím. V jednom "hovězím" dni je možné si dát místo hovězího vařenou rybu. Pokud dodržíme správný postup, mohli bychom být po sedmitýdenním cyklu lehčí o pět až sedm kilogramů.

(MFDNES)Zpátky