Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2004


Co nám chystá vláda. Grossův kabinet už sepisuje programové prohlášení

Ondřej Kundra

Po měsíci dohadů je na světě program a obsazení staronové koaliční vlády. Oproti slibu premiéra Stanislava Grosse (ČSSD) se v osmnáctihlavém kabinetu nakonec neobjeví „plno nových a překvapivých“ tváří, ale pouze šest nováčků – a mezi nimi jediná žena. Otázka zní, co budou prosazovat a v čem bude Grossova vláda jiná než kabinet jeho předchůdce.

Překvapení: Bublan

Asi největším překvapením je obsazení ministerstva vnitra šéfem rozvědky a nestraníkem Františkem Bublanem. Tento bývalý signatář Charty 77 se mezi tuzemskými politiky i odbornou veřejností dlouhodobě těší velkému respektu, mimo jiné i proto, že se nikdy nezapletl do žádné z afér zdejších zpravodajských služeb. „Na co se chci zaměřit? Především na práci policie, na to, aby jí veřejnost více věřila. Přiznávám, že ale ještě nemám ujasněno, co je potřeba udělat pro změnu. Zkrátka žádný konkrétní recept vám zatím nepovím,“ říká Bublan. „Jestli má moji podporu policejní prezident Kolář a šéf ministerské inspekce Borník, kteří za policii dlouhodobě odpovídají? Řeknu vám to asi takhle, rozhodně nebudu začínat svoji práci nějakými personálními změnami. První půlrok spíš budu jen mapovat terén, pak se uvidí.“

Ke střídání stráží dochází i na postu ministra zdravotnictví. Po Jozefu Kubinyim se čela resortu ujme předsedkyně poslaneckého zdravotního výboru Milada Emmerová (ČSSD). „Nechci pokračovat v některých plánech mého předchůdce,“ říká o Kubinyiho návrhu reformy. Bývalý ministr ve snaze zastavit hrozící kolaps zdejšího drahého, permanentně zadluženého a neefektivního zdravotnictví navrhl zvýšit pacientovu spoluúčast – to znamená snížit lidem zdravotní pojištění, ale přinutit je k placení malých částek za návštěvu u lékaře, lůžko nebo jídlo v nemocnici a podobně. „Já tou cestou nepůjdu, nemohu přece dál zatěžovat lidi. Raději budu rezervy hledat uvnitř systému. Kde? To zatím nevím.“ Bývalá lékařka Emmerová se nechystá převzít ani další Kubinyiho nápad, a sice přimět nemocnice ke zveřejnění dat o kvalitě své péče. „Nepočítám s tím, protože v takových informacích se umějí zodpovědně orientovat jen odborníci, ne pacient, který je v tomto směru z mého pohledu laik,“ říká nová ministryně.

V křesle šéfa resortu pro místní rozvoj vystřídal předsedu Unie svobody Pavla Němce pražský radní pro ekonomiku Jiří Paroubek (ČSSD). Ačkoli Paroubek zatím svoje plány veřejně nepředstavil, jisté je, že za jeho ministrování nelze počítat s deregulací nájmů, kterou, byť opatrně, prosazoval jeho předchůdce. „Dělat tento krok prostě není v zájmu naší strany,“ říká Paroubek. „Na druhou stranu je fakt, že nějak by se to asi časem upravit mělo. O tom, kdy a jak přesně, teď nechci spekulovat.“

Střídání zažila i obrana: místo Miroslava Kostelky ji v rámci koaličních přesunů dostal unionista Karel Kühnl. „Můžete mi pouze poblahopřát k funkci. Bavit se o mých budoucích prioritách teď nebudu, to je fakt předčasné,“ říká čerstvý člen vlády. Šestici ministerských nováčků ještě doplní současný předseda legislativní rady vlády Jaroslav Bureš, který v barvách ČSSD usedne na post ministra bez portfeje, a šéf vládní agentury

CzechInvest a nestraník Martin Jahn, který se ujme vicepremiérského křesla pro hospodářskou politiku – funkce, která nahradila úřad pro lidské zdroje předchozího vicepremiéra Petra Mareše. Co přesně bude mít nový vicepremiér na starost, není zatím jasné, protože premiér Gross se s ním ještě nedohodl na vymezení jeho kompetencí. Sám Jahn zatím bez bližšího upřesnění řekl, že chce „zlepšit tuzemské podnikatelské prostředí“ a „změnit některé zákony, které brzdí hospodářský růst“.

Díky za váš zájem

Vedle ministrů představil minulý týden Gross veřejnosti i devět programových priorit své nové vlády od pokračování reformy veřejných financí přes snížení nezaměstnanosti, podporu podnikání, vzdělávání až po boj s korupcí. Tedy přesně to, co si na startu vytýčil i Špidlův kabinet. Najít programovou shodu nebyl pro koaliční špičky velký problém, vyjednávači si totiž dopředu stanovili, že nebudou otevírat sporná témata jako reformu vysokého školství, spuštění důchodové reformy nebo zmíněné nájmy. „Vycházeli jsme z toho, že když se nám to nepodařilo dohodnout za Špidly, těžko to půjde vyřešit za Grosse,“ popisuje strategii lidovecký místopředseda Jan Kasal.

Jak bude zatím jen obecně načrtnuté vize Gross realizovat, není zřejmé. Premiér všechny zvědavce odkazuje na to, že „konkrétní recepty“ přinese až připravované programové prohlášení kabinetu, které by mělo být hotové přibližně v polovině srpna. Jeho sepsáním Gross pověřil zhruba osmihlavý tým svých poradců v čele se sociologem Otou Novotným, politologem Markem Hrubcem, ministrem bez portfeje Jaroslavem Burešem a svým dlouholetým spolupracovníkem Zdeňkem Šarapatkou. K jejich rukám mají jednotliví ministři posílat priority svého úřadování, aby z nich poradci následně sestavili konečnou podobu programové deklarace. „Díky za váš zájem, ale dokud nebude oficiálně jmenována vláda, usnesli jsme se, že já ani ostatní členové týmu nebudeme poskytovat veřejná vyjádření,“ zamítá po zdejším už zaběhnutém zvyku jakýkoli kontakt s veřejností politolog Hrubec.

Avšak i když jsou informace o chystaném programovém prohlášení zatím drženy v tajnosti, již dnes se dají některé střípky poskládat. Podle kuloárových informací by se v textu mělo mimo jiné objevit, že koaliční vláda protlačí parlamentem zákon o obecném referendu. V kapitole boje s korupcí se chtějí ministři zavázat, že schválí rozšíření působnosti zákona o střetu zájmů i na komunální politiky a stanoví sankce za nezveřejňování vedlejších příjmů politiků. A že vláda schválí normu, která zkrátí na „minimum“ zápis do obchodního rejstříku pro podnikatele, a prosadí rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu i na dohled nad hospodařením samosprávy. V části věnované veřejným financím má pak programové prohlášení obsahovat závazek, že Česko nejpozději do roku 2010 přijme evropskou měnu euro a že stlačí schodky státního rozpočtu v následujících dvou letech pod devadesát miliard korun.

(Respekt)Zpátky