Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2004


Kvůli pětistovce k mezinárodnímu soudu

Jan David, Lukáš Hrábek

Milana Klenoviče trápí bloková pokuta v hodnotě 500 korun, kterou podle jeho názoru policie uložila jeho manželce Janě protiprávně. "Není odvolání a nikdo nepomůže. Jsem odhodlán jít až k mezinárodnímu soudu," tvrdí Klenovič. Žena, která se v té době živila jako taxikářka, se podle policie měla dopustit přestupku v prosinci minulého roku. Během jízdy zjistila, že jí někdo ze služebního vozu ukradl kabelku s doklady, mobilním telefonem a penězi. Škoda činila dohromady asi deset tisíc korun.Taxikářka proto jela vše nahlásit do služebny policie poblíž autobusové zastávky Na Knížecí na Smíchově a zaparkovala na jednom z mnoha prázdných míst vyhrazených pro policejní vozy.

"Policistovi dozorčí služby to nahlásila a z jeho odpovědi bylo zřejmé, že auto může na vyhrazeném parkovišti nechat," říká Klenovič. O to víc ji překvapilo, když ji o něco později jiný policista z této stanice kvůli stání na parkovišti pokutoval. "Dva policisté dělali fotky auta, snímali otisky prstů a třetí to pozoroval zpovzdáli. Ten potom manželce uložil pokutu na pět set korun," říká Klenovič a dodává, že žena byla vyčerpaná a bloček podepsala.

Klenovičová v úředním odporu proti uložené blokové pokutě napsala, že policista se k ní choval povýšeně a byl na ni hrubý. "Oni vám ukradli peníze, tak to nebudete mít ani na pokutu, co?" utrhl se prý na ni policista a pak si neměl odpustit další poznámku: "Kdybych já stál na stanovišti taxi, propíchali by mi gumy."

Manžel Klenovičové se o incidentu dozvěděl, když se po několika dnech vrátil ze Slovenska. "Nechtěl jsem to nechat být, ale zástupce policejní stanice mě vyhodil," prohlašuje Klenovič. Kvůli pokutě sepsal celou sérii stížností, od vedoucího dopravního inspektorátu podplukovníka Pavla Švrčuly dostal pokaždé zamítavou odpověď. "Klenovičová se přestupku dopustila, o tom není pochyb. Okolnosti, které zmínil její manžel, nebyly tak závažné, aby dovolily zrušení nebo změnu blokové pokuty," vyjádřil se k věci Švrčula a připustil, že je tento případ ojedinělý. "Většinou řešíme stížnosti řidičů, kteří byli pokutováni, když je zastavila policejní hlídka," řekl nám. Policista, který pokutu udělil, se podle dopravního inspektorátu chyby nedopustil.

Kontrola Obvodního ředitelství policie v Praze 2, které Klenovič také kontaktoval, však odhalila jiné policejní pochybení. Na stížnost podanou na chování policisty místní oddělení žádným způsobem nereagovalo. Navíc ji bezdůvodně odeslalo na dopravní inspektorát až s dvoutýdenním zpožděním. Plukovník Jan Navrátil, šéf Obvodního ředitelství v Praze 2, se za chybu manželům Klenovičovým omluvil. Přislíbil také, že policisté z místního oddělení v Košířích, kteří mají zdržení v papírování na svědomí, budou kárně potrestáni. Pokuta pět set korun však manželům Klenovičovým stále zůstává.

(MFDNES)Zpátky