Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2004


Gorila si poprvé dokázala objednat zubaře

Před časem se dostala na titulní stránky novin: byla první gorilou, která se naučila obstojně komunikovat s lidmi pomocí znakové řeči. Nyní nadchla vědce i své příznivce dalším činem: dokázala upozornit "lidský tým" kolem sebe, že jí bolejí zuby a že by se s tím mělo něco dělat. Výsledek? Její první zdravotní prohlídka za dvacet let, vytržený zub a prohlášení 12 vědců (včetně tří zubařů), že se těší skvělému zdraví.

Asi před měsícem začala Koko, která zvládá více než 1000 symbolů znakové řeči, naznačovat svým chovatelům v Gorilla Foundation v americkém Woodside, že trpí bolestmi. A vědci narychlo zkonstruovali tabulku, na níž mohla svoji bolest označit škálou od 1 do 10. Když Koko začala ukazovat na stupně 9 a 10 až příliš často, její chovatelé se rozhodli povolat na prohlídku zubaře. Ti rozhodli, že je třeba užít narkotizační prostředky, a naskytla se tak příležitost, aby Koko podstoupila kompletní lékařské vyšetření.

"Je docela sdílná," říká o ní Johnpaul Slater, jeden z dobrovolníků, kteří se o ni starají. "Řekne nám, jak se cítí, a jak hrozná je její bolest. Snažila se nám říci: nastal čas, abyste v tom něco podnikli." Dvanáct specialistů - kardiolog z nedaleké slavné univerzity, tři anesteziologové, tři zubaři, ušní a krční specialista, dva veterináři a další dva lékařští odborníci nabídli svoji pomoc. "Nestane se nám často, abychom pracovali s opravdovou hvězdou," prohlásil Dr. David Liang, profesor medicíny na Stanfordově univerzitě. "Dá se říci, že Koko v tomto ohledu nemá přemrštěné nároky."

Tým dorazil ke Koko v neděli, s sebou si experti dovezli přenosný rentgen i ultrazvuk. Rozestavili svoji ordinaci v "bytě" Koko, který vypadá jako upravená kabina auta a v němž má gorila k dispozici vlastní záchod, televizi, DVD přehrávač a spoustu hraček. Čtyři hodiny poté probíhaly testy, které zkoumaly její zdravotní stav. Kromě toho, že se jí rozhodli vytrhnout zub, lékaři nenašli nic znepokojivého a konstatovali, že je zcela v pořádku.

Neznamená to však, že by prohlídka byla zbytečná: Koko před měsícem oslavila své 33. narozeniny. I když se gorily v zajetí mohou dožít až padesáti let, jsou vystaveny velkému riziku srdečních problémů. Vědecká instituce, kde žije, učila znakové řeči i další gorilu jménem Michael, tento samec však zemřel v roce 2000. Koko a Ndume, její partner, jemuž je 11 let (neumí ovšem "mluvit"), se snažili přivést na svět potomka. Zatím se jim to nepodařilo a doktoři si mysleli, že Koko má nějaké biologické problémy, které tomu brání. Ale vyšetření toto tvrzení vyvrátilo.

Její učitelka Francine Pattersonová byla v blízkosti své svěřenky i v okamžiku, kdy se jí lékaři chystali uspat, a znakovou řečí jí požádala, aby lékařskou delegaci přijala. Když se okolo ní vědecké kapacity shlukly, Koko, která si ráda vybírá své oblíbence, naznačila jedné ženě v červeném, aby šla blíž. Žena jí podala svou vizitku, kterou Koko urychleně snědla. "Až na tohle byla Koko klidná," zhodnotil zákrok Dr. Liang.

(AP, vs)

(MFDNES)Zpátky