Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2004


Advokátka Samková se bojí hájit Romy

Jana Kalinová

Rodinu Červeňákových právnička Samková-Veselá již nebude zastupovat, jelikož má strach z nacionálně orientovaných skupin. „Cítím se být profesně i osobně ohrožena“, tvrdí advokátka Klára Veselá-Samková. Po jedenácti letech proto přestává hájit romskou rodinu Červeňákových z Ústí nad Labem. "Dopisem z 12. srpna, adresovaným svým dosavadním klientům Arance Horváthové, Vojtěchu Filkovi, Petru Mirgovi, Márii Červeňákové, Ivetě Jaslové a Ondreji Jaslovi, jsem jmenovaným vypověděla plnou moc, kterou mi udělili ve věci žaloby na ochranu osobnosti proti městu Ústí nad Labem," uvedla ve svém prohlášení právnička.

"Jde nejen o ohrožení profesní, kdy mi znovu hrozí mediální popisování mé osoby jako profesně zcela neerudované. Jde i o ohrožení fyzické, a to ze strany nacionálně orientovaných skupinek," vysvětluje Samková odchod z mediálně sledovaného případu. Podle jejího mínění v útoku na její osobu hraje roli propojení zmíněných nebezpečných skupin "s politickými kruhy, které mají zájem o vybudování vlastní kariéry na úkor klientů".

Právnička: Před skinheady se schovávám

Advokátka Samková zdůraznila, že by se již nechtěla stát terčem urážlivých článků, jako se jí to stalo loni, kdy pro Červeňákovy vyjednala s vládou smír a odškodné 900 tisíc korun. Český stát se tím vyhnul projednání kauzy údajně neoprávněného vystěhování romské rodiny u soudu pro lidská práva ve Štrasburku. "Tehdy vyšel článek náměstka ústeckého primátora, v němž se velmi široce rozepisoval, jak jsem velice neschopný právník, který profituje z romské otázky a věci řeší pouze politickou neústupností," postěžovala si právnička. Podle jejího mínění se podobné útoky podepsaly na tom, že neuspěla s kandidaturou na ústavní soudkyni.

Klára Veselá-Samková se zatím ještě nestala terčem žádného fyzického napadení. Opakovaně se to přihodilo Červeňákovým, které "mnohokrát proháněly jakési bojové skupiny mladíků" a měli problémy s tím, aby policie přijala jejich trestní oznámení. "Před skinheady se vždycky schovávám," přiznala advokátka, která již dostala řadu výhružných a sprostých dopisů.

Rodina Červeňákových se s městem Ústí soudí o osm milionů jako odškodné za vystěhování na Slovensko v roce 1993. Kdo bude Romy zastupovat nyní, není jasné, mohla by to vyřešit Česká advokátní komora, kterou Klára Samková o svém kroku skončit se zastupováním rodiny nedávno informovala.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky