Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2004


Kdo mi vadí víc

Josef Klíma

Nemám ve zvyku zastávat se lidí, kteří nás s obušky, štíty a vodními děly honili sem a tam ulicemi Prahy, aby zachránili shnilý režim, který většině vnutila menšina. Byl jsem tam také ať už v říjnu 88, v lednu 89 či v listopadových dnech, které konečně tohle řádění ukončily, a jen šťastným řízením osudu jsem skončil pouze pokropený a nikoli zbitý či uvězněný, tak jako někteří mí přátelé a kamarádi. Řada policistů mi dnes říká: "Proč tolik hysterie kolem Přibyla, proč tolik volání hanba, drzost, nestydatost, když byl tenkrát mladý, nevelel dohromady ničemu a později se osvědčil coby kvalitní úředník?"

"Nikdo ho také nesoudí," odpovídám většinou mechanicky, v intencích těch, kteří proti novému šéfovi úřadu vlády demonstrují. "Ale není to urážka všech, kteří na činnost bác-komand tehdy opravdu doplatili, že se dostal až takhle vysoko?" Když si ale sáhnu do svědomí hodně hluboko, vím, že ta odpověď není úplně upřímná. Automaticky si totiž vzpomenu na jiného člověka, daleko výš postaveného a s větší faktickou mocí, kvůli němuž se nikdy žádná takhle hysterická vlna nevzedmula a proti němuž nedemonstroval před vládou nikdo nikdy. Přitom bylo tolik příležitostí!

Poprvé když naboural opilý několik vozů, oháněl se imunitou a lhal jak dítě, že si alkoholem jen mazal nemocné kosti. Podruhé - to už byl ministrem - když vyplula na povrch aféra kolem Českého domu v Moskvě a potřetí, když vmetl do tváře všem lež lží: že Srba byl dobrý úředník a nasadil laťku vysoko.

Žádné demonstrace, petice, žádné transparenty typu: Od drzosti přes bezostyšnost k nestoudnosti! Naopak; místo toho cesta z parlamentu přes vládu až do New Yorku. A to přitom pořád ještě nebyl zdaleka konec; kdesi se už potulovaly ztracené dokumenty velmi důvěrného charakteru a v trezoru zrály peníze velmi pochybného původu. Nějaká odezva? Zase nic. Jen štěkot v médiích, který má jepičí život.

Mohu si říci: ale tím neurážel odkaz těch, co doplatili na brutalitu minulého režimu. Uráží jen existenci toho současného. Jenže - platí tahle logika i poté, co se ukázalo, že spolupracoval s StB? Nikoli jako agent - ale Přibyl také jen spolupracoval...

Dá se tušit, jak to dopadne: Přibyl možná i odstoupí, ale Kavan určitě ne. A na rozdíl od Přibyla bude dál držet v šachu svým hlasem tento stát a volat hlasitě: Tohle se mi nelíbí, to kvůli mně změňte!

Proto přemýšlím, kdo mi vlastně vadí víc...

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky