Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2004


Zloději vykrádají i „spící“ domy

Petr Link

Nepředstavitelná drzost a otrlost. Jak jinak nazvat povahu zlodějů, kteří v Praze a okolí vykrádají v noci byty a domy, v nichž spí jejich majitelé. Policisté těmto případům říkají spící domy.

Majitel rodinného domu ve Zbraslavi prožil šok. Když se ráno vzbudil, zjistil, že jeho domov navštívil v noci zloděj. Drzý lapka si odtud odnesl elektroniku, platební karty, peníze a doklady. Zloděj navíc v domě ukradl také klíčky od Škody Superb, takže pro něj nebyl problém, aby ukradl také auto.

Výjimečný případ? Jen jeden z mnoha v poslední době. V metropoli a těsně za jejími hranicemi totiž stále řádí zloději, které nezastaví ani přítomnost majitelů. Stačí jim jen, aby si vytipovali vhodný objekt a počkali, až lidé usnou. „Zloději si před vloupáním téměř vždy vhodný dům nebo byt vytipují,“ uvedl mluvčí pražské policie Ladislav Bernášek. „Spící“ domy dělaly letos těžkou hlavu především policistům z Prahy-západ. Především v satelitních městečkách, která tady vyrostla, dosáhl počet vloupání kolem stovky. Předlouhá série se téměř zastavila až po případu v Psárech, kdy policista zastřelil v březnu při rvačce o služební zbraň zloděje, který se pokoušel vloupat do jednoho z domů. K snížení počtu vloupání přispělo rovněž zadržení cizince v Ořechu. Tento zloděj zde vlekl po krádeži svou kořist v objemných taškách. „Dobrou prací kriminalistů se podařilo vloupání omezit,“ řekl policejní mluvčí Prahy-západ Jaroslav Vokáč.

Zloději se do domů v satelitech dostávají po odvrtání plastu u dveří na verandu. Často také plynovým hořákem nahřejí plastový rám a vypáčí jej. Drzým lapkům přístup dovnitř umožňuje konstrukce domu. U mnoha z nich jsou ložnice nahoře, dole je obývací pokoj s dveřmi na terasu. Zatímco lidé v patře spokojeně spí, zloději jim vykradou přízemí, aniž někoho probudí. „Před krádeží si pachatelé dům omrknou. V satelitních městečkách se navíc jedná o téměř stejné typy staveb,“ podotkl Jaroslav Vokáč. Téměř stejná situace je také za východními hranicemi města. Policisté tady vzpomínají třeba na případ, kdy nahoře v domě spali majitelé a spolu s nimi tam byli i jejich dva psi. Ani ty zloději, kteří se do domu vloupali, neprobudili.

Své zkušenosti s nočním zlodějem má ale z února letošního roku i středočeský hejtman Petr Bendl. „Někdo se vloupal do domu a vykradl mě, když jsem spal,“ řekl krátce po vloupání. Zloděj si z domu v Praze 6 a z auta, které parkovalo před ním, odnesl věci za 142 tisíc korun.

Lapkové se však nevyhýbají ani bytům, zvlášť tehdy, když lidé sice dveře zabouchnou, ale nezamknou je. Tahle chyba stála v květnu muže, který spal v bytě v Brdičkově ulici v Praze 13, automobil, jenž měl zaparkovaný před domem.

(MFDNES)Zpátky