Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2004


OSN: V Súdánu zemře denně 600 lidí

Radek Nedvěd

Podle OSN zahyne každý den v západosúdánském Dárfúru na 600 lidí. Buď jsou zabiti, nebo umírají v důsledku humanitární krize způsobené vražděním černošských kmenů provládními arabskými milicemi. To zde trvá již 18 měsíců. Američané a Britové chtějí politickým tlakem donutit súdánskou vládu v Chartúmu, aby masakry na západě země zastavila o zajistila.

Vyvinout potřebný tlak na Chartúm přijel včera (23. srpna 2004, pozn. red. CS-magazínu) šéf britské diplomacie Jack Straw, tedy představitel státu, jehož protektorátem kdysi Súdán byl. Súdánská vláda se ho zase bude snažit přesvědčit, že situace v Dárfúru se zklidňuje a jakékoliv angažování se Západu v této krizi není nutné.

Na konci srpna totiž vyprší měsíční ultimátum, do něhož má Chartúm přesvědčit Radu bezpečnosti OSN, že udělal konkrétní kroky k odzbrojení arabských milic a ochraně milionu utečenců. Jinak mu hrozí trest. Je ale pravděpodobné, že když súdánská vláda požadavkům OSN nevyhoví, tvrdé sankce ji čekat nebudou. List The Guardian tvrdí, že se členové Rady bezpečnosti nejsou schopni shodnout na jednotném a nekompromisním postupu a Chartúmu nejspíš "darují" ještě jeden měsíc na to, aby jejich požadavkům dostál. Podle představitelů britské vlády, na něž se odvolává agentura Reuters, se nejvíce diskutuje o tom, že by se představitelům súdánské vlády mohlo zakázat cestovat do určitých částí světa nebo zmrazit jejich zahraniční konta. Podobné sankce uplatňuje například Evropská unie na členy despotické vlády zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho. Účinné ale nejsou.

Zvažuje se také, že by se na zemi uvalilo ropné embargo. Vzhledem k tomu, že "černé zlato" je hlavním bohatstvím jinak chudých obyvatel této země, není ale takový krok pravděpodobný. Ani v případě Zimbabwe nesáhl Západ k hospodářským sankcím. Určení, nakolik Chartúm situaci v Dárfúru zlepšil, bude navíc obtížné. Na území Dárfúru velkém několik set tisíc čtverečních kilometrů je totiž jen sto zahraničních pozorovatelů a některé jeho části jsou takřka nepřístupné.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky