Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2004


Čtyři z deseti číšníků šidí zákazníky

Jakub Pokorný, David Koubek

Téměř každá druhá restaurace v Česku okrádá zákazníky. Zjistili to při nejnovější kontrole pracovníci České obchodní inspekce. Od června do začátku srpna obešli tisíc hospod v Česku. Nedostatky objevili ve čtyřiceti procentech z nich, na Brněnsku či Liberecku dokonce při každé druhé kontrole. Hospodské nachytali při tradičních fintách. Buďto předložili zákazníkovi vyšší účet, než útrata stála, nebo nabízeli pivo pod míru. "Udělili jsme na místě 258 blokových pokut celkem za čtvrt milionu korun. Další pochybení řešíme ve správním řízení," uvedla mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová. Podle inspektorů je hospodské drobné okrádání zakořeněné v české národní povaze. "Jeden vrchní nám tvrdil, že si musí takto přivydělávat už proto, že dostává malou mzdu. Zákazníci by se neměli bát požádat číšníka o nápravu, i když vím, že ti často reagují sprostě, nebo si stěžovat u nás," tvrdí pražská obchodní inspektorka Stanislava Mayerová.

Majitelé restaurací se hájí: Máme málo možností, jak si prověřit poctivost vrchního, kterého chceme zaměstnat. A číšníci se v hospodách střídají hodně. "Pomohly by třeba pracovní knížky, ze kterých by se restauratér dočetl, jak uchazeče o práci hodnotil předchozí zaměstnavatel," míní Mirka Luprichová ze Sdružení podnikatelů v pohostinství.

Pivo pod míru? Zcela běžné

Platy v hospodách jsou malé. Tak se nedivte, že si musíme občas přivydělat okradením zákazníka. I tak se vymlouval jeden z číšníků, když se ho pracovníci České obchodní inspekce (ČOI) vydávající se za hosty zeptali, proč jim špatně vypsal účet. Pracovníci ČOI podnikli od června do začátku srpna tisíc kontrol v restauracích v celém Česku. "Ve čtyřech z deseti restaurací jsme objevili nedostatky. Nejvíce jich bylo na Liberecku a na Brněnsku," řekla včera mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová.

Někteří šidí na váze

Hospodští buď nesprávně spočítali útratu, podávaný pokrm nedosahoval hmotnosti uvedené v jídelním lístku, nebo vrchní přinesl nedotočené pivo. Pracovníci České obchodní inspekce od začátku sezóny udělili na místě restauratérům celkem 258 blokových pokut v celkové výši čtvrt milionu korun. Obvykle se sankce pohybovaly od pěti set do tisíce korun.

Řešení? Pracovní knížky

Podvádění zákazníků svým personálem trápí mnohé majitele restaurací - jsou to totiž oni, kdo musí pokutu za nedodržení zákona zaplatit. "Vyskytuji se v podniku dost často a dělám namátkové kontroly. Spoléhám se na to, že by mě na šizení upozornili i stálí zákazníci," říká majitel pražské Denní vinárny Čížek Michael Čížek. Restauratéři se shodují, že by jim pomohly takzvané pracovní knížky. V nich by nalezli údaje o předchozích "angažmá" svých číšníků. "Když už se majitel dozví, že jeho číšník šidí, tak ho sice může vyhodit, ale ten půjde vedle a tam bude dělat zase to samé, protože se to jeho šéf nedozví," upozorňuje Mirka Luprichová ze Sdružení podnikatelů v pohostinství a cestovním ruchu.

Číšníci používají různé triky, jak oklamat hosty. Přinesou třeba účet z registrační pokladny a připíšou na něj devatenáctiprocentní daň. Cizincům pak říkají, že daň se na účty připisuje až u stolu. "Víme o restauracích, kde je tohle běžné," přiznává Luprichová.

Třikrát jiná cena v taxíku

Pracovníci ČOI se zaměřili také na taxikáře. Na kontrolní jízdu jedním z pražských taxíků vyjeli ve středu večer inspektoři, kteří se vydávali za anglické turisty. Když měli platit, nestačili se divit. Na taxametru se objevila suma 277 korun. Kontroloři, kteří platili tisícikorunou, dostali nazpět jen šest set. Na vypsaném účtu si pro změnu přečetli částku 350 korun.

Přesto mluvčí Fléglová tvrdí, že se taxikáři polepšili. "Ze čtyřiceti jízd řidič spočítal jen dvakrát zákazníkovi účet špatně. Kromě toho jsme zjistili ještě jedenáct méně závažných nedostatků jako nezaplombovaný taxametr nebo špatně označené auto," dodala.

Proč jsou taxikáři poctivější, se mluvčí neodvažovala hodnotit. Odhaduje, že to zapříčinily stále častější kontroly inspekce i magistrátu a také stížnosti cizinců, kteří už jsou obezřetnější. O špatné pověsti pražských taxikářů se píše v mnohých turistických průvodcích.

(MFDNES)Zpátky