Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2004


Razie žene zloděje z bazarů

Jakub Pokorný, Ondřej Šťastný

Prodat ukradený telefon v bazaru je nyní pro zloděje těžší. Musí ukázat občanský průkaz. Překupníci však zkoušejí různé triky. Na dveřích bazaru U zlaté devítky v Koněvově ulici v Praze visí cedule s nápisem Zavřeno. U pultu stojí dva kriminalisté v civilu, berou z regálů elektroniku a zapisují si výrobní čísla. Majitel je mlčky sleduje. "Doufám, že půjdete i ke konkurenci za rohem," říká po chvíli a pokouší se o úsměv. Pražští policisté včera uspořádali velkou razii namířenou proti bazarům. Prošli desítky bazarů a zastaváren a hledali kradené zboží. Akce skončila o půlnoci. Zboží na policích pracovníci kriminálky porovnají s databází ukradených předmětů, a pokud se čísla shodnou, budou pátrat po člověku, který věc do bazaru přinesl. "Při jedné razii najdeme přes dvacet ukradených rádií či mobilů. Pokud je nepotřebujeme jako důkaz, vrátíme je okradenému," říká šéf oddělení pátrání pražské policie Petr Kohlmann.

Od března platí nový zákon, který majitelům bazarů přikazuje vyžádat si od každého zákazníka průkaz totožnosti. Proto je pro zloděje těžší lup prodat. "Pachatelé i díky tomu letos za první půlrok v Praze vykradli o dva tisíce aut méně než loni," chválí si kriminalista Igor Kuchař.

Reportéři MF DNES neprodali

Překupníci se přesto snaží i nový zákon obejít různými triky. Mají třeba dopředu připravený "registr" falešných dokladů. "Jindy zjistíme, že třicet kusů zboží za jeden den vykoupil pracovník bazaru sám od sebe," dodává Kuchař. Kriminalisté ale znají jinou lest. Donutí prodavače mluvit, když mu řeknou, že vyšetřují vraždu a mobil na skladě s ní souvisí. Prodavači v bazaru hrozí pokuta až milion korun nebo ztráta licence. "Jen do konce května jsme se čtyřicetkrát setkali s tím, že bazar vedl špatně evidenci. U mobilu třeba prodavač zapsal jen typ," řekl včera Josef Šídlo z živnostenského odboru pražského magistrátu. Redaktoři MF DNES se pokusili v noci na úterý ve třech pražských bazarech prodat pod cenou mobilní telefon bez dokladu - tedy si "zahrát" na zloděje.

Prodavač však vždy od obchodu couvl. "Za výkup telefonu bez vašich osobních údajů mi hrozí vysoká pokuta," přiznal svůj strach výkupčí v bazaru na pražských Vinohradech. Další den reportéři zkoušeli mobil udat s vypůjčenou občankou a tvrdili, že patří přítelkyni. Rovněž nepochodili. "Doklad musí přinést člověk, který je na fotce," řekl jiný obchodník.

Policisté si přesto myslí, že se ne všichni majitelé bazarů polepšili. "Kdybyste chtěli uzavřít hodně lukrativní obchod, dali by si říci," míní kriminalista Kuchař.

(MFDNES)Zpátky