Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2005


Čeští taxikáři chtěli okrást cizí političku

Mafiánské praktiky části českých taxikářů musí řešit dokonce už i diplomaté. Poslankyni německého Bundestagu Cornelii Sonntagovou-Wollgastovou se při návštěvě Prahy pokusil okrást taxikář. Politička SPD si na to oficiálně stěžovala na českém velvyslanectví v Berlíně.

Když v sobotu 2. října přijela vlakem s manželem do Prahy, rozčilila ji drzost taxikářů na nádraží v pražských Holešovicích. Za cestu do hotelu dlouhou tři a půl kilometru žádali 15 eur, v přepočtu 465 korun. Téměř čtyřikrát více, než měli.

"Zaplatíš patnáct eur, a jestli se ti to nelíbí, tak si jeď tramvají," říkal bývalé náměstkyni ministra vnitra taxikářský boss. Političce se jeho nabídka skutečně nelíbila. Našla si jiný taxík. Ten stejnou cestu z nádraží na hotel zvládl za čtyři eura. "Muži na stanovišti taxíků nám připadali jako mafie," líčí Sonntagová, která se nenechala podvést proto, že znala varování z tištěných turistických průvodců. "Česko je členem EU a takové chování se k tomu prostě nehodí," vysvětlila Sonntagová, proč se obrátila na diplomaty.

Pražský primátor Pavel Bém, stejně jako všichni jeho předchůdci, slibuje už delší dobu, že s nepoctivými taxikáři zatočí. Poté, co jej MF DNES včera seznámila s tímto případem, slíbil, že zpřísní kontrolu taxikářů kolem pražských nádraží.

A bude co kontrolovat. Spolupracovnice MF DNES, která se vydávala za německou turistku, včera vyzkoušela stejnou cestu z nádraží na hotel jako poslankyně. Dopadla ještě hůře. Řidič si po dvanácti minutách jízdy řekl dokonce o dvacet eur, v přepočtu 620 korun. Normální jízda přitom stojí 122 Kč.

(of, vdo)

Je to mafie, říká poslankyně

Poslankyně německého parlamentu za vládnoucí sociální demokracii Cornelie Sonntagová-Wolgastová na říjnovou soukromou cestu do Prahy jen tak nezapomene. Čekala ji totiž srážka se světem pražských taxikářů.

„S manželem jsme přijeli vlakem v sobotu po poledni na nádraží Holešovice a chtěli do hotelu Merkur taxíkem,“ vzpomíná na první okamžiky v Praze. „Na stanovišti stála skupinka řidičů, ptali jsme se jich, kolik by to stálo.“

* Smlouvali s vámi?

Jeden z taxikářů, řekla bych, jakýsi jejich „boss“, vytáhl blok a určoval, kdo pojede. Zeptali jsme se na cenu, řekl patnáct eur. Prý jestli se nám to nelíbí, ať jedeme tramvají.

* Věděli jste, že je to moc?

Ano, protože jsme ještě doma zjistili, že hotel není daleko od nádraží. Raději jsme stopli taxi na ulici. Řidič nás odvezl za pouhá čtyři eura.

* Jak na vás taxikáři na nádraží působili?

Jako mafie. Je to ostuda, vždyť Praha je takové krásné město, Česká republika je členem Evropské unie a takové chování se k tomu nehodí. Mrzí mě to o to více, že jsem nejednou jednala s českými kolegy o posílení bezpečnosti. Myslím, že Praha potřebuje více policistů, kteří by dohlídli na podobné bandy.

* Překvapilo vás, že vás chtěli okrást?

Ani ne. Před chováním pražských taxikářů totiž varuje průvodce po Praze, abyste se nenechali „natáhnout“.

* České velvyslanectví v Berlíně jste požádala o prošetření případu. Jakou odpověď jste dostala?

Dopis, v němž mi vyjádřili politování nad chováním taxikářů. Případ prý šetří pražský magistrát.

* Přijedete ještě někdy do Prahy?

Určitě. Odradit se nenechám.

(rep)

(MFDNES)Zpátky