Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2005


Tři jízdy taxíkem = tři jízdy se zlodějem

Václav Dolejší

Redaktoři MF DNES vyzkoušeli pražské taxikáře. Všichni, s kterými jeli, si účtovali až desetkrát více.

S "dodržováním pravidel" si taxikářští gangsteři na nádraží v Praze-Holešovicích hlavu nelámou. V říjnu se dokonce pokusili okrást německou poslankyni Cornelii Sonntagovou. Až tento případ donutil pražský magistrát, aby se situací začal zabývat. Dosud tam poslal pouze 14 kontrol, šest řidičů jízdu předražilo. "V průměru dostal každý pokutu 250 tisíc korun," říká šéf odboru dopravy Jan Heroudek.

Taxikářskou mafii, na kterou MF DNES již upozornila, chce vedení města najednou z okolí pražských vlakových nádraží vytlačit. "Tamní taxi stanoviště přidělíme správcům, kteří budou zodpovídat za úroveň poskytovaných služeb a dodržování pravidel," slibuje nyní náměstek primátora Rudolf Blažek.

První příběh: Že krademe? Jen někdo

Jak to chodí na nádraží v Holešovicích, vyzkoušela včera reportérka MF DNES, která se vydávala za anglickou turistku. Zde je její zkušenost:

Právě přijel vlak z Budapešti a na stanovišti taxi se mobilizují síly. "Takže pánové, jdeme na to," říká místní šéf, v rukou drží tácek od párků popsaný jmény řidičů. Všichni si tu rozhodně nejsou rovni. Některým šéf rovnou přidělí pasažéry a jiní si můžou vybírat ve frontě cizinců. Na mne zbyl seriózně vyhlížející Antonín Matějček. Taxametr má zapnutý, usmívá se a na moji angličtinu kroutí hlavou, říká, že nepatří mezi jeho přednosti. "Všichni o nás říkají, že jsme zloději," stěžuje si. A je to pravda? "Krade jen někdo." Na Smíchově po mně chce 20 eur. "Kdybych byla Češka, měla bych to u vás levnější?" ptám se anglicky. "Kdybys byla Češka, jezdila bys tramvají," říká v domnění, že mu nerozumím. A tak prozrazuji, že jsem novinářka. Rychle vytiskne lístek z taxametru a platím jen 290 korun. Cesta měří 6,6 kilometru a správně by měla stát 240 korun. Třebaže politici už léta říkají, že se snaží podobně drzé taxikáře vytlačit, nedaří se jim to. Když je před několika týdny na vlastní zkušenost německá politička Sonntagová upozornila, poslal jí náměstek primátora Blažek omluvný dopis. A zároveň ji upozornil: "Protože jste ve stížnosti neuvedla žádné konkrétní údaje, nelze taxikáře, kteří požadovali předražené jízdné, identifikovat, a proto, bohužel, ani postihnout."

Právě tohle je důvod, proč zloději za volantem mohou pasažéry okrádat dál. Pokud chcete usvědčit taxikáře, který vás okradl, čeká vás nepříjemná konfrontace: pozvou si vás společně s řidičem na úřad. "Taxikář se tak při správním řízení doví vaši adresu, čehož se lidé pochopitelně bojí. Jinak to nejde. Nemáme ochranu svědků jako u soudu," líčí náměstek Blažek. Pražský magistrát přesto tvrdí, že se snaží sám pochytat zloděje za volantem už dva a půl roku zvláštními kontrolami. Jenže zatím ne moc úspěšně. Nastrčení lidé vydávající se za zahraniční turisty už udělali 1365 kontrol. Ve 283 případech načapali řidiče, kteří předražili cenu. Jedna z nejvyšších lumpáren byla jízda dražší o 1480 korun.

Šéf největší pražské taxikářské firmy AAA Jiří Kvasnička říká, že kontroloři se záměrně některým místům vyhýbají: "Bojí se chodit na vlaková nádraží. Jinak by nepoctivce už dávno vytlačili."

Druhý příběh: Taxametr pod čepicí

Další předražení včera odhalila spolupracovnice MF DNES. Vydávala se za německou turistku a chtěla odvézt z hlavního nádraží v Praze k hotelu na Václavské náměstí. Tedy trasu, kterou lze pěšky ujít za pouhých pět minut.

Když vycházím z budovy hlavního nádraží, přiběhne hned chlápek a ptá se: "Taxi?" "Ja, bitte. Hotel Europa," odpovím německy. "Hotel Evropa, centrum, to bude 680 korun," říká anglicky. Namítám, že mám jen eura. "Nevadí, tak to bude 20 eur, o.k.?" Ptám se, jestli je to k hotelu daleko. "Na tom nezáleží, to je paušál," říká řidič. "Z nádraží kamkoliv do centra to stojí 680 korun," tvrdí a ukazuje mi ceník, který má schovaný nad stínidlem v autě. Cedulka mi vyráží dech: centrum za 680 korun, Hrad za 1080 korun. "Nádražní paušál," opakuje taxikář dokola.

Jako by všichni taxikáři hráli nějakou hru: během jízdy se tváří mile, snaží se se zákazníkem povídat. "Praha je krásné město, Václavské náměstí, Staroměstské náměstí, Hrad," vypráví. Taxametr mezitím překryl kšiltovkou. "Taxameter nein," tvrdí, když zastavíme před Evropou. Jako účet mi dá kus už připraveného papíru, na který rychle načmárá 600 Kč. Když mu dám 20 eur, spokojeně se směje. Okradl mě tak o 566 korun.

Třetí příběh: Pak se nějak dohodneme

Zdá se tedy, že na loupežníky za volantem nestačí ani současný systém kontrol. V parlamentu teď leží návrh zákona, který by radnicím umožňoval vzít nachytaným řidičům oprávnění. Problémy s předraženými taxíky řeší ve všech velkých městech. "Každá třetí kontrola zjistí předražené jízdné," říká vedoucí odboru dopravy brněnského magistrátu Roman Nekula.

Sebrat taxikářské licence nepoctivcům bude obtížný boj. I při třetí včerejší jízdě byla reportérka MF DNES okradena. Jela z Václavského náměstí do Holešovic a platila 20 eur, tedy 620 korun. Správně si měl taxikář za 4,4 kilometru účtovat 155 korun.

"Tak čtyři stovky, slečno," žádá mne řidič. Nemám koruny, jen eura. "Tak to máme dvacet eur," vyhlásí řidič pro mne dost nevýhodný kurz. "Není to nějak moc?" ptám se. "Pak se nějak dohodneme, dáš, kolik budeš mít," říká si pro sebe v domnění, že mu nerozumím.

Jak se nenechat okrást taxikářem?

Pokud je to možné, taxi si výhradně objednejte telefonicky přes dispečink některé z firem. Tím se dopředu pojistíte, že vám řidič bude účtovat řádnou sazbu.

Dávejte si pozor, jestli řidič dodržuje maximální sazby určené radnicí. V Praze Je to 25 korun za kilometr, nástupní taxa 35 korun a pět korun za minutu čekání.

Pohlídejte si, aby řidič zapnul taxametr. Zároveň je důležité si ohlídat správnou sazbu - město, mimo město, denní, noční atd. Sazby musí být ve voze označeny na palubní desce.

Při vystupování žádejte od řidiče stvrzenku. Když si budete chtít stěžovat, máte pak v rukou jediný důkaz, pokud vás řidič okrade.

V hlavním městě lze cenu ověřit předem. Než nastoupíte do taxíku, zavolejte na číslo 602 (603,777) 33 11 33. Řekněte, odkud a kam chcete jet, a služba vám sdělí orientační cenu. Dopředu tedy víte, kolik byste měli platit.

(MFDNES)Zpátky