Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2005


Estébákům jste nedonášel, slyšelo u soudu už 750 lidí

Devět z deseti lidí, kteří zažalovali ministerstvo vnitra kvůli tomu, že se jejich jméno objevilo na oficiálních seznamech spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti, u soudu uspělo. Jen asi v osmdesáti případech soud spolupráci s StB potvrdil, zatímco dalších 750 sporů vnitro prohrálo.

Lidé ale v těchto případech nežádali, aby jejich jméno bylo ze seznamu vyškrtnuto. Stačilo jim, že soud žalobu uznal. U jejich jmen se pak v internetové verzi seznamu pouze objevila hvězdička, která označuje, že dotyčný na soupis nepatří.

Proč vnitro většinu sporů prohrálo? "Soudy dávají většině žalobců za pravdu, protože chybějí jasné důkazy, že by dotyčný s StB spolupracoval," vysvětluje Petr Vorlíček z tiskového oddělení ministerstva. "Něco jsou věci pochybné, něco se nepodaří prokázat nebo řídící důstojníci nemají zájem vypovídat pravdu," dodává ministr vnitra František Bublan. Vnitro se navíc hájí, že k líčení může připravit pouze doklady, které se zachovaly v jeho archivu.

Dokumentarista Radek Schovánek si však myslí, že ministerstvo spory podceňuje a zbytečně je kvůli tomu prohrává. "Pracovníci ministerstva chodí na soudy nepřipraveni, nepředkládají vyčerpávajícím způsobem všechny důkazy a nevyužívají všechny možnosti," řekl Schovánek.

(jav, san)

(MFDNES)Zpátky