Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2005


Hier Horror, říkal taxikář a chtěl 20 eur

Spolupracovnice MF DNES se včera vydávala za německou turistku, aby zjistila, jak se k cizincům chovají taxikáři v Praze. Zde je její svědectví:

Vycházím z nádražní haly v Praze-Holešovicích a sleduji papír s ručně psaným nápisem TAXI. Na parkovišti je několik taxíků, velký zájem o potenciálního zákazníka neprojevují. Až na jednoho, který po chvíli zvolá: Kam to bude, paní? Jdu k němu a promluvím německy, čímž způsobím menší rozruch. Muži si mě začnou "rozebírat", když najednou přichází vyšší muž s jakýmsi blokem a "rozděluje", kdo je kolikátý v pořadí. Ten tomu evidentně velí.

Ujímá se mě postarší pán, který obstojně zvládá základy němčiny. "Wohin? Kam?" Hotel Merkur, upřesňuji. Někde v centru. Mohu platit v eurech? "Zajisté." Kolik to bude? "No, nyní je příšerný provoz, řekněme dvacet eur," říká mi šeptem. Zaváhám a snažím se srazit cenu na patnáct, tolik chtěli po německé poslankyni. Neúspěšně. "Více, je to daleko. Tohle je Severní Město a hotel je v centru," zní odpověď. Nasedám, taxikář mi dává zavazadla do kufru a odjíždíme. Taxametr nezapnul. Na palubní desce není žádná registrace. Jen na autě je napsáno Petr Boháč. Provoz je zcela plynulý, žádné zácpy. Taxikář je slušný a zdvořilý a snaží se konverzovat. V ceně jako kdyby byl započítán menší výklad o městě. Taxikář těžko hledá slovíčka a při jízdě přes Karlín a kolem hotelu Olympic vypráví o ničivých povodních před dvěma lety. "Hier Horror!" říká a pohotově vytahuje výstřižek z časopisu s fotografiemi záplav.

Před hotelem jsme za dvanáct minut. Než vystoupím, taxikář mi ještě dává brožuru o pražské hromadné dopravě v němčině s názvem "Po Praze snadno a rychle". U něho to snadno rozhodně nebylo: platím dvacet eur. Účtu se mi nedostalo, zato přání "Viel Spaß!".

Na taxíky je město krátké

Proč tomu tak je? Šéf největší pražské taxikářské firmy AAA Jiří Kvasnička říká, že ostudu oboru dělají takzvaní smluvní dopravci. "Vydávají se za taxislužbu a okrádají lidi." Zároveň volá po přísnějších kontrolách. "Magistrát ví, že největší problémy jsou u nádraží. Pokud tam zvýší kontroly po celých 24 hodin denně, je šance nepoctivce vytlačit," míní Kvasnička.

Boj proti zlodějům-taxikářům si za svůj cíl dali všichni pražští primátoři, ale doposud se to žádnému nepovedlo. Nynější primátor Pavel Bém na ně posílá kontroly: v říjnu jich bylo 35, v pěti případech zjistil chybu.

Průvodci o taxících

* "Taxíky na Václavském náměstí jsou většinou předražené." Prag. Reiseführer Berlitz

* "U pražských taxikářů se musíte připravit na všechno. Bude se vám zdát, že vás nejprve ani nechtějí naložit, pak vás povezou hrozně dlouho a nakonec vám ještě předloží obrovský účet." Prague - Merian live!

* "Taxikáři jsou tím, na co si návštěvníci Prahy nejvíce stěžují. Operátoři taxi firem jsou bez skrupulí " Prague - Pocket Guide Berlitz

(MFDNES)Zpátky