Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2005


Estébák, který mučil kněze, je stále u policie

Ten brutální výslech stál katolického kněze Václava Altrichtra málem život. V roce 1983 ho tajní policisté Oldřich Krkoška a Jiří Mlejnecký zatáhli do kopřivnického hotelu a nutili podepsat spolupráci s StB. Když se bránil, hrozili mu sekáčkem na maso, nalévali do něj trychtýřem alkohol a nakonec nechali přivést servírku. Jí řekli, ať se svlékne, a jemu, že ho obviní ze znásilnění.

Poté kněz omdlel a doslova se zhroutil. Psychické problémy má dodnes, dokonce ani nemohl vypovídat u soudu. „My jsme ho nedrželi,“ tvrdil později policista Mlejnecký, který však byl za brutální akci potrestán už za komunismu. Jak? Přeložením k „obyčejné“ policii. A je u ní dodnes.

Soudy totiž nakonec dospěly k závěru, že kněz byl sice týrán, ale jednání obou obviněných je už promlčené. Pro Mlejneckého to byla výhra. Byť si stěžuje na to, že je politicky nežádoucí a v nejnižší platové třídě, u policie zůstal. A jeho nadřízení stojí za ním, protože odsouzen nebyl. „Samozřejmě, jak mi to říkáte, je špatně, že takový muž je u policie. Ale osobně ten případ neznám,“ reagoval ministr vnitra František Bublan.

(san)

(MFDNES)Zpátky