Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2005


Česko - jen skládky a stoky?

Jan Gazdík

Ekologové z Greenpeace zveřejnili nelichotivý spot o české přírodě. Drsný obraz Česka nabídly webové stránky mezinárodní ekologické organizace Greenpeace. Minutový videoklip doprovází státní hymna. Zatímco sbor pěje chválu na krásy české krajiny, na obrazovce plynou stoky s mrtvými rybami, buldozery vrší hory odpadků a uhelné bagry mění krajinu v poušť. Obraz doprovázejí anglické titulky, aby spotu rozuměli i cizinci.

Místopředseda výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny František Pelc (US) protestuje: „Česká příroda na tom sice není se zdravím nejlépe, ale spot Greenpeace je primitivním vulgarismem. Stejný mohu natočit v kterékoliv jiné zemi Evropské unie.“

Stínový ministr za ODS Bedřich Moldan souhlasí: „Pokud to obrátím a natočím jen samé hezké věci, bude to stokrát pravdivější výpověď. I když Greenpeace myslelo klip asi jako nadsázku, je to jednostranné a nechutné.“

Slova hymny už neplatí

I lidé z Greenpeace přiznávají, že kontrast české hymny a měsíční krajiny je poněkud „silné kafe“, které může vlastence i urazit. „Ale i vyburcovat z lhostejnosti a upozornit na to, že zdaleka ne vše je s přírodou v pořádku... a že slova hymny popisují něco, co už dávno neplatí,“ namítá mluvčí české odbočky Greenpeace Zbyněk Havránek.

Spot natočila agentura Leo Burnett a podle Havránka šlo o velmi obtížnou práci. „Dostat se i s kamerou tak blízko k horám odpadků či do velkochovu kuřat není ani trochu jednoduché. Nikdo se tím nechlubí.“ Klip podle Vojtěcha Koteckého z ekologického Hnutí Duha s nadsázkou připomíná, co s Českem dělají důlní společnosti, provozovatelé velkoskládek, obstarožních chemiček či uhelných elektráren.

Také exministr životního prostředí Ivan Dejmal klip chválí. „Farář se vás při zpovědi neptá na přednosti, ale na hříchy, abyste se mohl napravit,“ říká. „Česko není rumištěm, kde se nedá žít. Poškozuje nás to,“ nesouhlasí mluvčí ministra zahraničí Vít Kolář.

(MFDNES)Zpátky