Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2005


Nové zbraně

Josef Greš, Matyáš Zrno

Na jaře nasadí Američané v Iráku bojové roboty. V příštích válkách ale přijdou na řadu možná i ještě futurističtější zbraně. Osmnáct robotů, vysokých jeden metr a vyzbrojených kulometem, je založeno na strojích, které policejní sbory vyspělých států používají k odstraňování nastražených výbušných systémů. Bude je pohánět baterie, která vydrží 4 hodiny, a jeden takový ocelový bojovník vyjde armádu na více než 200 000 dolarů. Díky stabilnímu podstavci bude robot střílet přesněji než člověk a na rozdíl od lidí nepotřebuje jíst, pít, odpočinek, náročný výcvik ani motivaci. Voják, který ho ovládá z dálky až 700 metrů, může díky kamerovému systému sledovat záběry z bojiště a dávat robotovi povely k palbě.

Na válku tak už možná pro příště nebude nutné projít náročným výcvikovým drilem – nejlepšími vojáky budou fanatici počítačových her, kteří budou umět nejlépe ovládat joystick. Možná ale bojoví roboti nebudou v budoucnu vůbec potřeba.

Pentagon totiž plánuje využití neusmrcujících zbraní. Mezi vyvíjené prostředky patří použití chemikálií, které k nepříteli nalákají krysy, šváby či vosy a učiní tak pobyt nepřátelských vojáků na určité pozici nesnesitelný.

Ještě záludnější je ale účinek tzv. homosexuální bomby. Ta má pomocí silných afrodiziak v místě koncentrace protivníka vyvolat u nepřátelských vojáků neodolatelné nutkání k homosexuálnímu chování. Jaký vliv by to mělo třeba na morálku íránské armády, si jistě dokáže představit každý.

(Respekt, www.respekt.cz)Zpátky