Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2005


Češi budou volit největšího Čecha

Ross Hedvíček

Značná a nezanedbatelná část mého pravidelného čtenářstva trvale pobývá mimo území české kotliny - tudíž jasnou, nikoliv však nezbytné dobrou zprávu já přináším vám a zvěsti neuvěřitelné ze země za mentální železnou oponou. Představte si, co si zase ti křupani v Česku nevymysleli? Budou volit největšího Čecha! Celou akci sponzoruje Česká televize, může se hlasovat i přes internet a má to dokonce i webstránku www.nejvetsicech.cz.

Bez falešné skromnosti připomínám, že podobnou myšlenkou jsem se zabýval ve svých esejích i já už před nejméně deseti lety - ovšem ne s vážným obličejem, jak činí dnešní organizátoři. Tehdy jsem navrhoval českým vlastencům, aby sestavili seznam jednoho sta ŽIJÍCÍCH a VEŘEJNĚ ZNÁMÝCH Čechů, které by bylo možno bez výhrad a pochyb označit jako CHARAKTERNÍ. Klíčovými údaji byly "žijící" (což eliminovalo všechny odkazy na dávno zemřelé Havlíčky a Masaryky), "veřejně známý" (aby někdo netvrdil, že pan Novák z Kardašovy Řečice je žijící a charakterní člověk, jen akorát o něm nikdo nikdy neslyšel, jak byl dobře zalezlej) a "charakterní". Pro diskvalifikaci používám jen výskyt jedince v Cibulkových seznamech, jeho členství v KSČ, jasnou kolaboraci s komunistickým režimem a takové věci. Pokud někdo kdysi nakopl sousedova psa, poplácal sousedku po zadku, spočinul na ní vilným okem, anebo se někde opil - takové prohřešky považuji za minimální, k diskvalifikaci nepostačující. Karla Hynka Máchu bych nediskvalifikoval, i když to byl sexuální maniak s vášní pro "picání" žen německé národnosti, jak to on sám nazval a jak čtenáři jeho deníku vědí.

No a hádejte? Nikdo, NIKDO dosud nebyl schopen sestavit seznam jednoho sta charakterních, veřejné známých a žijících Čechů - z deseti miliónů Čechů. Kam se poděli? Odstěhovali se nebo umřeli? (jak zpíval Jiří Dědeček).

A tak televizní spindoctors vymysleli soutěž o největšího Čecha (Češky jsou zřejmě předem vyloučeny, budeme protestovat u EU a ve Strasbourgu), kde se kvalifikuje kdokoliv, kdo se o českou kotlinu byť jen zprostředkovaně otřel, živí i mrtví, známí i neznámí a hlavně charakterní i bezcharakterní (to je tak krásné český sametové "nebudeme mu vytýkat, že je bezcharakterní prase – hlavně, že je Čech!").

Dle Lidových novin může titul Největší Čech získat kdokoliv, kdo se narodil nebo žil či působil na území Čech, Moravy a Slezska (rakouského nebo celého?) a kdo se významně zasloužil o společenství žijící na tomto území a významně ovlivnil jeho život. "Domníváme se, že taková definice nevytváří žádné zbytečné národnostní či etnické bariéry," říká šéf projektu Jan Štern (bývalý komunista). "Největším Čechem se může stát třeba Franz Kafka nebo Marie Terezie." Ano, prosím, česká kotlina, a Praha obzvlášť, je tak neuvěřitelně depresivní, že nejdepresivnější autor světové literatury, Franz Kafka se snad ani nemohl narodit někde jinde. Říkají vám ve škole a píší v novinách, že Kafka psal německy a že se cítil být Čechem asi jako vy se cítíte být Rakušany?

Mluvě o Kafkovi - největší logik minulého století Kurt Goedel se narodil v Brně, největší psychiatr světa Sigmund Freud se narodil ve Freibergu (nyní Příbor), světový ekonom (ne, opravdu, to není ten trouba Klaus) jménem Joseph Schumpeter se narodil v Třešti, filozof Edmund Husserl v Prossnitzu (dnes Prostějov) a Johann Gregor Mendel taky na Moravě, v Heinzendorfu, vy tomu teď říkáte Hynčice, okres Nový Jičín, Ernst Mach, po kterém se dnes udává rychlost nadzvukových letadel machovým číslem se narodil v Chrlicích u Brna, držitelka Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu Gerty Cori (rozená Radnitz) se narodila v Praze. A myslíte si, že to byli Češi, nebo Moravané?

Ó, nikoliv. Česko neexistovalo jako suverénní stát a tito velikáni prostě žili na území Rakouska-Uherska, doma mluvili německy a na pořádná studia šli do Vídně, Berlína a Goettingenu a ne do Brna (tam dokonce ani žádnou univerzitu neměli) či Prahy. Psali, mysleli a mluvili jen německy a vy si je chcete přivlastňovat tím, že se narodili na území dnešního ČeskoZlodějska, které existuje teprve od roku 1993? Fuj, že se nestydíte už zase krást! Už jste toho vyvlastnili, znárodnili a zabavili Němcům dost, tak už byste mohli přestat krást a odnárodňovat německé velikány, bitte!

Inspirován tímto přístupem, autor tohoto článku navrhuje na největšího Čecha markýze de La Fayettea. Jeho kvalifikace na češství je zaručena tím, že byl vězněn v Olomouci - dřív platívalo, že pokud byl v Česku zavřený, tak to byl téměř jistě slušný člověk, ale co zavřeli i Husáka a Havla, to už neplatí. A k velikosti se markýz vyšvihl svými zásluhami o francouzskou revoluci a hlavně o revoluci americkou a vznik Spojených státu amerických. Pokud nevíte, o čem mluvím, zajděte si někam do knihovny.

Nominační kolo skončí 31. ledna. Stovku nominovaných zveřejní ČT v zábavném pořadu plánovaném na 8. květen. Moderovat jej bude Marek Eben (otec v Cibulkově seznamu). Česká televize už údajně vytipovala desítky osobností, na jejichž případně vítězství se vzrušeně připravuje - je to přece tak napínavé! Zase k nám budou všichni z ciziny s obdivem vzhlížet!

Poněkud zklamáním jsou lidé, kteří hlasují pro fiktivní postavu Járy da Cimrmana - kupodivu ne Švejka. Cimrmana si vymyslela autorská dvojice Smoljak - Svěrák, první spolupracovník StB, druhý člen KSČ od roku 1962.

Internetové Lidovky se zalykají nadšením, když podávají tuto zprávu: "Jen prostřednictvím internetu přibude podle mluvčího České televize Martina Krafla každý den přibližně deset tisíc nominaci. Mezi prvními sty nominovanými zatím podle něj figurují panovníci, vědci, spisovatelé, hudební skladatelé, ale také politici, sportovci i populární osobnosti. Rozdíl několika málo hlasů nyní dělí např. Jaromíra Jágra od sv. Anežky. Kdyby svatá Anežka ještě uměla hrát hokej, tak je v Česku jasným vítězem.

A hned jsou citovány známé české osobnosti s tím, koho by volili. Jan Vodňanský, textař a zpěvák: "Pro mne je největší Čech Jiří Voskovec. Kromě originálního češství měl i světový nadhled, který mu nedovoloval, aby se pod tím češstvím bortil." Ano, hlavně proto, že Voskovec byl emigrant, který, pokud odpočítáme jeho studia ve Francii, nestrávil v Československu ani 30 let. Kolaborace s komunistickým režimem v roce 1948-49 (vyslanec komunistického státu u UNESCO v Paříži) jako by byla zapomenuta.

Jan Svěrák, scenárista: "Já sám po pravdě řečeno tuhle soutěž moc nevyznávám. I když řeknu Komenský nebo Karel IV. nebo třeba Masaryk, stejně jsem na rozpacích. Každý byl zkrátka velký něčím jiným. Tohle není hokej, aby se to dalo změřit." Ano, pan režisér je na rozpacích. Intelektuály minulosti radši ne, radši nějakého tupohlavého sportovce, co umí házet oštěpem a nebo nějakého komunistu, jako byl tatínek...

Česká televize prý zatím vytipovala několik desítek osobností, které by se mohly umístit na horních příčkách žebříčku. Žádala už vypracování důkladných rešerší (tedy kádrových posudků), aby byla připravena rychle a kádrově zodpovědně v souladu se současnou politikou stranovlády reagovat na výsledky nominačního hlasování.

V hledáčku ČT jsou prý například Jaromír Nohavica (záznam v registru svazků StB), Tomáš Baťa (emigrant), Vlasta Burian (už umřel), Věra Čáslavská (sportovkyně), Karel Čapek (už umřel), Miroslav Donutil (prototyp českého ohebného herce za každého režimu), Miloš Forman (emigrant), K. J. Erben (už umřel), Karel Gott (ježíšmarjá!), Hugo Haas (už umřel), Jaroslav Heyrovský (už umřel), Miroslav Holub (už zemřel, ale 3x registrován u StB v těžké kategorii "agent"), Miroslav Horníček (herec-filozof se schválením ÚV KSČ), Bohumil Hrabal (neměl rád emigranty a měnil svá díla podle přání stranovlády), Jan Hus (opravdu horký kandidát, ale jako správný trouba jel do Kostnice a pak se divil, že ho zapálili jako vajgla), Alois Jirásek (falzifikátor českých dějin a víceméně fašista), Karel IV. (antisemita), Václav Klaus (kolaborant s komunisty a agent ruské mafie), Miloš Kopecký (po válce militantní komunista a těmi protiemigrantskými pořady Krok do neznáma se opravdu vyznamenal), Karel Hynek Mácha (už umřel), T. G. Masaryk (už umřel a naučil se česky až v dospělosti), Jan Masaryk (zavražděn, aby neemigroval), Waldemar Matuška (emigrant), Jiří Menzel (kolaborant s komunisty), Martina Navrátilová (emigrantka), Božena Němcová (ó, jaká to promiskuitní žena!), Jaroslav Seifert (komunista, kolaborant), Bedřich Smetana (vychován jako Němec, naučil se česky až jako dospělý, zemřel na syfilis, máme si brát příklad?), Jiří Suchý (záznam v registru svazku StB), svatý Václav (dál než tisíc let do minulosti by to už nešlo?, a žádný vůdce to taky nebyl, když se nechal podříznout jak ovce), Zdeněk Svěrák (člen KSČ od roku 1962), Roman Šebrle (sportovec), Emil Zátopek (sportovec, komunista a udavač), Jan Žižka (zločinec, náboženský fanatik, terorista, který zapaloval kláštery i s osazenstvem a od něho to později odkoukali SSáci), nebo Jan Železný (sportovec).

K mému úžasu jsem nikde nenašel ani zmínku o nominaci Konrada Henleina - na toho si nikdo nevzpomněl, navzdory tomu, že měl matku Češku (jazykovou)! A co K. H. Frank? Nebyl on knihkupcem v Karlových Varech, když byl ještě v civilu? Prý prodával Havlíčka Borovského, co se měl v Brixenu líp než průměrný Čech na rekreaci ROH, nebo germanofila (v karnálním slova smyslu) Karla Hynka Máchu?

Dle Lidovek se "v rešerších proto scházejí nejen doklady o přínosu pro národ, ale také údaje o napadnutelných místech: Karel IV. má ve svých předběžných "kádrových materiálech" například charakteristiku "lstivý politik a úskočný manipulátor" (a taky odsunul čtyři manželky do tjurmy, neboli do věže, protože mu odmlouvaly), Václavu Klausovi prý zase mohou jeho odpůrci vytýkat netolerantnost, nabubřelost, občasnou necitlivost a chabou orientaci v ekologii a filozofii." Tsk, tsk, tsk - že by byli čeští voliči citliví na nějaké charakterové vady svých zlatých telat?

To snad ne...

Reference:

http://citanka.cz/macha/deniktoc.htmlZpátky