Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2005


Jaltskou konferenci údajně ovlivnila Rooseveltova duševní porucha

Franklin Delano Roosevelt, který bývá považován za jednoho z nejvýznamnějších prezidentů USA, prý v posledních měsících svého života trpěl duševní poruchou. Toto onemocnění údajně ovlivňovalo i jeho politická rozhodnutí. Tvrdí to psychiatr Alen Salerian, který dříve pracoval pro americkou FBI. Jeho názory přetiskl britský deník The Independent.

Salerian upozorňuje, že lékařské zprávy o Rooseveltově podlomeném fyzickém zdraví byly už za prezidentova života veřejným tajemstvím. Nikdo ale nezkoumal Rooseveltovu psychickou pohodu. Salerian proto nyní na základě lékařských záznamů sestavil pravděpodobnou diagnózu.

Roosevelt měl problémy s vysokým krevním tlakem a se srdcem. Podle Saleriana to vedlo k hypoxii, tedy nedostatečnému zásobování tkání kyslíkem. Slabší okysličení postihlo i prezidentův mozek, což vyústilo v ochromení poznávacích a rozumových schopností. Tato vada, jak věří Salarian, se projevila na jaltské konferenci. Krymské setkání se konalo v únoru 1945 - tedy pouhé dva měsíce před tím, než Roosevelt zemřel na krvácení do mozku. Schůzka Roosevelta, Stalina a Churchilla měla rozhodnout o poválečném osudu světa. Roosevelt se na ní dopustil několika chyb, jejichž závažnost vyplula na povrch až zpětně. Američan totiž nechal Stalinovi příliš volnou ruku v rozhodování o uspořádání Evropy. Navíc přiznal Sovětům právo veta v Radě bezpečnosti OSN.

Salerian se odvolává na svědectví pamětníků, kteří si vzpomínají, že jindy pečlivý a svědomitý prezident se v poslední fázi svého života dopouštěl mnoha nepřesností. Politické dokumenty, které dříve svědomitě pročítal, procházel pouze zběžně. Už nebyl tak důkladný jako dřív, a proto zřejmě neměl dost sil postavit se Stalinovi výrazněji na odpor.

(tpa)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky