Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2005


Vrah Píky dostane odškodnění

Jan Gazdík, Luděk Navara

Vrah generála Heliodora Píky si zřejmě brzy polepší- devětaosmdesátiletý Karel Vaš, který za vraždu Píky nebyl potrestán, bude mít totiž nárok na příspěvek ve výši dva a půl tisíce korun, který podle nového návrhu zákona náleží odbojářům.

Vaš totiž působil u československého vojska v Sovětském svazu. Nic na tom nemění, že už tehdy pracoval pro sovětskou tajnou službu a podílel se na deportacích nevinných lidí do lágrů.

„Co s tím máme dělat? Jeho pokřivený příběh je příběhem této země. Ta z něj udělala hodného dědečka, jenž si rád hraje s vnoučaty,“ říká čestný předseda Československé obce legionářské, generál Tomáš Sedláček, jenž strávil přes deset let v komunistických kriminálech.

„Nedávno seděl Vaš mezi válečnými veterány při křtu knihy o pražském povstání za přítomnosti poslanců, senátorů i šéfa vojenské kanceláře prezidenta. Když jsem tam uviděl tu zrůdu, jak si v pohodě sedí, měl jsem okamžitě po náladě,“ říká historik Eduard Stehlík.

Vaš byl sice souzen za vraždu Píky, soud řekl, že za ni nese vinu, ale že je tento zločin už promlčen.

„Český národ je těžce nemocný. Distancujeme se od bratří Mašínů, protože prý až příliš tvrdě bojovali proti komunismu, ale máme pochopení pro hromadného vraha a násilníka Vaše, který po převratu jako prokurátor úspěšně navrhl dvanáct rozsudků smrti a později jako soudce poslal sto dvacet lidí na dlouhé roky do vězení,“ říká spisovatel Jaroslav Čvančara.

Včera lidé vzpomněli památku generála Píky u příležitosti šestapadesátého výročí jeho smrti. V závěru pietního aktu vystoupil z davu Jan Šinágl, který vzpomněl právě Vaše. „Všichni tu mluvíte o zrůdné justiční vraždě a zmanipulovaném procesu, ale Píkův vrah, prokurátor Vaš, běhá po svobodě, a dokonce je na svůj čin hrdý.“

(MFDNES)Zpátky