Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2005


Americká vlajka

Ross Hedvíček

Americké vlajky jsou i vynikajícím dárkem pro návštěvy z Česka - tedy pokud v sobě máte mírně sadistický rys jako já. Před asi deseti lety jsem takovouhle vlajku - s visačkou Made in U.S.A - daroval návštěvě z Česka s poznámkou, že vlála nad Congressem ve Washingtonu, D.C. No, jistěže mi to nevěřili - byli to přece jen Češi - ti se něčemu takovému dokáží jen pohrdavě pousmát - jsou přece nejchytřejší na světě, vědí přece nejlíp, co je možné a co ne.

A pak jsem se stejnou návštěvou jel do D.C. Bylo to ještě roky před 9/11, takže jen tiše žasli, kam všude jsem je zavedl. A pak jsem jim ukázal stožár nad Kapitolem, před rotundou směrem na Mall. Na stožár šplhala vlajka, zůstala vlát nahoře asi tak deset vteřin a pak šla zase dolu. Po pár vteřinách už zase šla nahoru - ale už další, ne ta stejná jako předtím. Právě se vyráběly vlajky, "které vlály nad Kongresem Spojených států".

Vlajky jsou k mání voličům každého kongresmana. A odtud pocházela i ta moje - nad kterou se český člověk jen pohrdavě pousmál. Vlajka ode mne opravdu vlála nad Kongresem - český člověk si nedokáže představit, že když to řeknu já, že to může tesat do kamene.

My se nad naší vlajkou pohrdavě neusmíváme - my ji bereme vážně.Zpátky